Yüksek Seyreden Dolar ABD’nin Etanol İhracatından Kaynaklanan Gelirlerini Tehdit Etmekte

Yüksek Seyreden Dolar ABD’nin Etanol İhracatından Kaynaklanan Gelirlerini Tehdit Etmekte

By: Bülent Balyemez

Yüksek Seyreden Dolar ABD’nin Etanol İhracatından Kaynaklanan Gelirlerini Tehdit Etmekte

Dünya’nın en büyük etanol üreticisi unvanı geçtiğimiz dört yıl içerisinde ABD ve Brezilya arasında 3 kez el değiştirdi. 2011 yılında ABD ilk sırayı alırken, 2012 yılında yerini Brezilya’ya kaptırmış, 2014 yılında ise yine birinciliğe yükselmiştir. Bu yıl ise Brezilya’nın kaybettiği birincilik koltuğuna oturması bekleniyor. Bu durumun ise temelde iki ülke para birimlerinde yaşanan zıt yönlü hareketten kaynaklandığı ifade ediliyor.

Son dönemde değerlenmekte olan dolar, ABD etanol ihracatçılarının ürünlerinin fiyatını göreceli olarak yükseltirken; Brezilya para birimi realde yaşanan sallantılar Brezilyalı etanol ihracatçılarının elini güçlendirmektedir.

2015 yılı itibariyle Brezilya reali karşısında %24 oranında değer kazanan ABD doları son 12 yılın en yüksek değerine ulaşarak oldukça güçlü bir seviyede seyretmektedir. Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Biourja Trading LLC yetkilisi, dolarda yaşanan yükselişin, Brezilya realindeki düşüş ile birlikte ele alındığında ABD’deki bazı ihracatçıları faaliyetlerini durdurma noktasına taşıyabileceğini belirtti.
ABD’nin etanol kapasitesi, dönemin ABD Başkanı olan George W. Bush tarafından yabancı kaynaklı yakıt bağımlılığını azaltmak hakkındaki 2005 tarihli yasaya bağlı olarak son 10 yılda 3’e katlandı. Buna ek olarak Yenilenebilir Akaryakıt Standartları, benzinin etanol ile %10 oranında karıştırılmasını zorunlu kılmakta bu durum da etanol ihtiyacını artırmaktadır.

Şeker kamışı kullanarak etanol üreten Brezilya’nın Ocak ayı ihracatı Aralık ayına kıyasla %16 oranında artarken, mısır kullanarak etanol üreten ABD’nin ihracatı ise %9 oranında düştü. Brezilyalı üreticiler ürettikleri etanolü büyük ölçüde Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney Kore’ye satmaktadır.

ABD Devlet Yetkilileri tarafından yapılan 2015 yılına ilişkin tahminler ABD’li üreticilerin yaşadığı sıkıntıya işaret etmektedir. Bu yıl ve gelecek yıl 14,4 milyar galon etanol üretimi öngörülmektedir. 2015 ve 2016 yılına ilişkin benzin talebinin ise sırasıyla 139 ve 137,9 milyar galon olacağı, yasa ile hükmedildiği üzere akaryakıta eklenmesi gereken %10 oranındaki etanol ile birlikte yıllık bazda en az 500 milyon galon etanol fazlası oluşması tahmin edilmektedir. Mevcut durumda ABD etanol stokları 860 milyon galon ile geçen yıla kıyasla %25 artış kaydetmiştir. Atten Babler Risk Management firmasında görev yapmakta olan Will Babler güçlü seyreden doların arz fazlasının eritilmesi önünde ciddi engel teşkil ettiğini, Brezilya’daki ekonomik koşulların ise etanol ihracatçılarının lehine olduğunu ifade etmektedir.