Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler Haberler (16-20 Mart 2015)

Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler Haberler (16-20 Mart 2015)

By: Bülent Balyemez

Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler Haberler (16-20 Mart 2015)

1. Uruguay eski Dışişleri Bakanı Luis Almagro’nun Amerikan Devletleri Örgütü (OAS)’nün beş yıl süre ile yeni Genel Sekreteri olarak seçildiği beyan edildi. Örgütün Washington’da gerçekleştirilen toplantısında 33 lehte ve bir çekimser oy ile yeni Genel Sekreter seçilmesi sonrasında Almagro, OAS’ı Amerikan ülkelerinin her konudaki çıkarı açısından faydalı bir hale getirmeyi hedeflediğini, yönetimi süresince birlik ve beraberliği sağlamaya yoğunlaşacağını vurguladı.

2. OECD tarafından yapılan vergilendirme konusundaki çalışmanın sonuçlarına göre, Uruguay, bazı eksiklikleri bulunmakla birlikte, vergi sistemine ilişkin bilgi değişimi konusunda geçer not aldı.

3. Uruguay Dışişleri Bakanı Daniel Astori, Mercosur’un tıkanma noktasına geldiğini, bunu gidermek için AB ile ticaret anlaşmasının en kısa zamanda tamamlanması gerektiğini dile getirdi.

4. Sanayiciler Odası tarafından yapılan açıklamaya göre, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yılın ilk iki ayında sanayi ürünleri ihracatı %11 oranında, ithalatı ise %22 oranında azaldı.

5. Uruguay Pesosu’nun 25,582 seviyesinde değerlenerek ABD Doları karşısında son 10 yılın en düşük seviyesine gerilediği bildirildi.

6. İhracatçılar Odası Başkanı Álvaro Queijo’nun Brezilya’yı ziyaret ederek bazı iş anlaşmaları gerçekleştirmeye çalıştığı, ancak ülkedeki ekonomik koşullar nedeniyle sonuca ulaşamadığı hususu haberlere yansıdı. Alıcı firmaların Dolar yerine yerel para (Real) ile ve 30-40 günlük vadede ödeme gerçekleştirmeyi önerdikleri, rekabet gücü azalan Uruguay ürünlerinin Çin ürünleri aleyhine pazar kaybettikleri, son gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerin otomotiv, pirinç, sütlü ürünler ve koyun eti olduğu belirtildi.

7. 2015 yılının ilk iki ayında Uruguay’a gelen turist sayısının 750,000 kişiye ulaştığı ve bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %11.6 oranında artış gösterdiği açıklandı.