Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (01-05 Haziran 2015)

Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (01-05 Haziran 2015)

By: Bülent Balyemez

Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (01-05 Haziran 2015)

1. Ülkenin başkenti Montevideo’da uzun bir süredir devam etmekte olan gayrimenkul fiyatlarındaki artış sonrasında ilk kez Nisan ayında fiyatlarda düşüş gözlendiği bildirildi. Apartmanlarda metrekare fiyatlarının bir önceki aya kıyasla %0.4 oranında azaldığı, teorik olarak başkentte 65 metrekarelik bir apartman dairesinin Nisan ayındaki fiyatının 161,600 Dolar olduğu haberlerde yer aldı. Montevideo’daki apartman dairesi fiyatlarında son 12 ayda gözlenen fiyat artışının, mevcut Dolar kuru bazında %5.4 seviyesinde, 12 ay önceki Dolar kuru ile hesaplandığında ise %11.5 düzeyinde olduğuna dikkat çekildi.

2. Cumhurbaşkanı Tabare Vazquez’in, 2015 yılında Almanya ve Fransa’ya yönelik resmi bir ziyaret gerçekleştireceği, Hindistan’ın da bu sene içerisinde ziyaret edilmesi ihtimalinin bulunduğu, 2016 yılında ise Japonya’ya yönelik ziyaretin programa alındığı beyan edildi.

3. Uruguay’ın Canelones, Florida, Maldonado, Lavalleja, Rocha, Treinta y Tres ve Cerro Largo eyaletlerinde yaşanan kuraklığa bağlı olarak ilan edilen acil durum statüsünün devam ettiği ve Hükümet tarafından konunun yakından takip edilmekte olduğu belirtildi.

4. Uruguay XXI tarafından açıklanan veriler çerçevesinde, Mayıs ayında ihracat 934 milyon Dolar seviyesinde gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %22.6 oranında azaldı. Bu gelişmede temel sebebin, iki ana ihraç kalemi olan soya (%-39.4) ve büyükbaş hayvan eti (%-20.4) ihracatındaki gerileme olduğu belirtildi. Ocak-Mayıs döneminde ise ihracat toplam 3,949 milyon Dolara ulaştı ve 2014’ün aynı dönemine göre %7.8 düşüş gözlendi. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ithalat Mayıs ayında %26.4 oranındaki azalışla 621 milyon  Dolar düzeyinde kaydedilirken, Ocak-Mayıs dönemi ithalatı ise %3.8’lik düşüşle toplam 3,729 milyon Dolar seviyesine ulaştı.

5. Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından, Mayıs ayında fiyat artışının %0.49 oranında gerçekleştiği, böylelikle Ocak-Mayıs dönemi fiyat artışının kümülatif olarak %5.16 seviyesinde oluştuğu, son 12 aylık fiyat artışının ise %8.41 düzeyine yükseldiği bildirildi. Fiyat artışında temel faktörün gıda ve içecek fiyatları (%0.16 artış) olduğu bilgisine yer verildi.

6. Sabık Cumhurbaşkanı Jose Mujica, Mercosur’un AB ile serbest ticaret anlaşması (STA) imzalaması hususunda, konunun uluslararası düzeyde karmaşık ve güç olduğuna işaret ederek, bu konunun Uruguay’d a iç çatışmalar yaratacak boyuta taşınmaması gerektiğini dile getirdi. AB ile imzası geciken STA sürecinin hızlandırılmasını teminen Mercosur üyesi ülkelerin münferiden görüşmeler gerçekleştirmesi gibi alternatiflerin Brezilya ve Uruguay tarafından önerilmekte olduğu bilgisi bir süredir basında yer almaktaydı.

7. Mercosur-Asean Ticaret Odası’nın merkezinin Montevideo’da olacağı açıklandı. Dışişleri Bakanı Nin Novoa tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Uruguay’ın ihracatını çeşitlendirerek birkaç pazara bağımlı olmaktan kurtulması ve global değer zincirine dahil olması gerektiği dile getirildi. Oda’nın Buenos Aires, Sao Paulo, Karakas, Manila ve Hanoi’de de şubelerinin olacağı bildirildi.