Uruguay Haberleri Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (30 Mart-01 Nisan 2015)

Uruguay Haberleri Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (30 Mart-01 Nisan 2015)

By: Bülent Balyemez

Uruguay Haberleri Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (30 Mart-01 Nisan 2015)

1. Uluslararası Kalkınma Bankası tarafından hazırlanan bir Rapor’ da, Latin Amerika’daki pek çok ülkenin ekonomik büyümeye ivme kazandıracak mali kapasiteye sahip olmadığına dikkat çekilerek, Uruguay, Şili ve Peru’nun bu konuda avantajlı durumda olduğu belirtildi. Pek çok ülkenin yapısal açık verdiği mali pozisyonlarının yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edilerek, bu yönde adımlar atmış olan ülkelerin olumlu bir seyir izlediğine, ancak daha fazlasının yapılmasının gerektiğine dikkat çekildi.

2. Cumhurbaşkanı Vázquez, farklı konulardaki görüşlerini dinlemek amacıyla sendika liderleri ile biraraya geldi. Bu çerçevede, asgari ücret ve en düşük ücret düzeyleri konusunda çalışmalar yapılacağı belirtildi.

3. İlgili sektör kuruluşu tarafından, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yılın ilk iki ayında süt ürünleri ihracatının hem miktar, hem de değer olarak azaldığı beyan edildi. Bu çerçevede, 26,198 tonluk süt ürünleri ihracatının %38 oranında, 80.6 milyon Dolar düzeyindeki ihracatın da %53.3 oranında düşüş gösterdiği belirtildi. Azalışta en önemli sebebin uluslararası piyasalarda fiyatların gerilemesi ve Venezüela gibi sektör bakımından önemli ihraç pazarlarında yaşanan sorunlar olduğu açıklandı.

4. IMF Uruguay Hükümeti’ne, orta vadede sorun yaşanmaması açısından, vergi toplanması ve harcamalar konusunda eşzamanlı uygulanmak üzere bazı önlemler önerdi. Bu kapsamda, halen 21,363 Peso düzeyinde olan ve işgücünün %35’inden tahsil edilen gelir vergisi eşiğinin düşürülmesini, KDV muafiyetinin sınırlandırılmasını, işyerlerine sağlanan vergi muafiyetinin gözden geçirilmesini ve uzun vadede büyümeye katkı sağlamayacak muafiyetlerin kaldırılmasını teklif etti. Yatırımcılar açısından tedirginlik yaratacağı gerekçesiyle Hükümet’in bu önerilere sıcak yaklaşmadığı haberlerde yer aldı.

5. Kamu-Özel Kesim Ortaklığı (PPP) kapsamında Uruguay’ın karayolları altyapısının iyileştirileceği belirtildi. Bu çerçevede, ülkenin batısında 170 km.lik karayolunun iyileştirilmesi ve bakımı çalışmalarının yürütülmesine ilişkin olarak yerel firmalar ve yerel firmalar ile kurulmuş ortaklıkların proje konusunda teklif verdikleri açıklandı.