Ummanda inşaat İşçilerine Yönelik Sınırlandırma

Ummanda inşaat İşçilerine Yönelik Sınırlandırma

By: Bülent Balyemez

Ummanda inşaat İşçilerine Yönelik Sınırlandırma

Umman Sultanlığı İşgücü Bakanlığı’nca yayınlanan 2015/110 sayılı Bakanlık Kararı çerçevesinde,  Kasım 2013 tarihinden bu yana devam eden,  yeni inşaat işçilerine çalışma vizesi verilmemesine yönelik uygulamanın Temmuz 2015 tarihi sonrasında da devam etmesi kararlaştırıldı.

Söz konusu düzenleme bölgedeki inşaat şirketlerinin en çok şikayetçi olduğu uygulamalardan birini teşkil ediyor ve yasaklanmasına rağmen mevzuata karşı hile yapılması yoluyla bir çok şirket başka iş alanlarında çalışma vizesi almış (Örneğin terzi, berber) yabancıları projelerinde inşaat isçisi olarak görevlendiriyor.

En son ülkemiz firmalarının yoğun olarak proje çalışması yürüttüğü haavalanı inşaatında,   aralarında şirketlerimizin  taşaronluğunu yapan firmaların da olduğu şirketlere yönelik olarak gerçekleştirilen genel denetimde,  1.000 kadar bu kapsamda yasal olmayan yollardan çalıştırılan işçi tespit edilmişti. Bu işçilerin sınırdışı edilmesi ve firmalar hakkında yasal işlem başlatılması kararı alınmıştı.

Her ne kadar ülkemiz firmalarında bu kapsamda bir usulsüzlük tespit edilmediği bilgisi alınmışsa da, anılan idari önlemlerin havaalanı projesinin tamamlanmasını geciktirmesi ihtimali bulunmaktadır.

Ülkede faaliyet gösteren,  belirli şartlar taşıdıkları için kendilerine “Mükemmel” seviye verilen inşaat firmaları söz konusu yasaktan istisna tutulmuştur.

Kaynak: Times of Oman