Standard & Poor’s Ukrayna’nın kredi notunu düşürdü…

Standard & Poor’s Ukrayna’nın kredi notunu düşürdü…

By: Bülent Balyemez

Standard & Poor’s Ukrayna’nın kredi notunu düşürdü…

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Ukrayna’nın kredi notunu ülkenin dış borçlarını yeniden yapılandırma planına atıfta bulunarak düşürdü.

www.bloomberght.com internet sitesinde yer alan habere göre,  S&P 10 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamada Ukrayna’n ın kredi notunu bir adım daha indirerek CC’ye çekti. Söz konusu seviye temerrütten üç basamak yukarıda yer alıyor. S&P böylece eski Sovyet Cumhuriyeti Ukrayna’nın kredi notunu Kasım 2013’ten bu yana beşinci kez düşürmüş oldu. Kuruluş ülkenin kredi görünümü “ negatif” olarak açıkladı.

Moody’s Yatırımcı Servisi Ukrayna’nın notunu Caa3 olarak belirlemişti. Ficth Ratings ise Ukrayna’yı CC kredi notu ile değerlendiriyor.

Ana Jelenkovic liderliğindeki S&P analistleri konu ile ilgili, “Negatif görünüm gerileyen makroekonomik ortam ve finans sektörü üzerinde artan baskıyı yansıtıyor. Ukrayna’nın döviz borcunda temerrüde düşmesinin kaçınılmaz olduğu görüşündeyiz” değerlendirmelerinde bulundu.

Daha önce uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Ukrayna’nın kredi notunu bir seviye düşürerek Caa3’dan Ca’ya indirdi.

Moody’s’ten analistler, “Hükümetin yeniden yapılandırma planının bir sonucu olarak özel kreditörler “önemli kayıplar” verebilir. Ukrayna’nın borçluluk durumu, borçların yeniden yapılandırılması ve reform planlarına rağmen “çok yüksek” olmayı sürdürecek.” değerlendirmesinde bulundular. Ukrayna’nın temerrüde düşmesinin neredeyse kesin olduğunu ifade eden Moody’s, Ukrayna’nın kredi görünümünü negatif olarak belirledi.