Singapur Para Otoritesi Döviz Kuru Koridoru Politikasında Değişikliğe Gitmedi

Singapur Para Otoritesi Döviz Kuru Koridoru Politikasında Değişikliğe Gitmedi

By: Bülent Balyemez

Singapur Para Otoritesi Döviz Kuru Koridoru Politikasında Değişikliğe Gitmedi

Bilindiği üzere, Singapur para poltikasında ülkemizde uygulanmakta olan faiz oranını belirleme politikası yerine döviz kurunu belirleme politikası uygulamakta faiz oranlarına dokunulmamaktadır. Geleneksel olarak yılda iki defa toplanan Singapur Para Otoritesi (Monetary Authority of Singapore), döviz koridorunun aralığı ve eğimi hakkında ileriye yönelik para politikası kararlarını açıklamaktadır.

Singapur’un Para Otoritesi (MAS), ülkenin döviz kurunu ana politika aracı olarak kullanan tek majör ekonomi olma özelliği taşıyor. MAS, Singapur dolarını ülkenin ticaret ortakları ve rakiplerine ait para birimleri sepeti karşısında yönetiyor, döviz kurunu açıkça belirtilmemiş bir politika bandında tutabilmek için gerektiğinde müdahale ediyor. Böylece, bandın eğim, genişlik ve merkezini değiştirerek yerel doların yükseliş veya gerilemesinin hızını düzenliyor.

İlgili kurum tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, 2015 yılı başındaki beklenmedik bir şekilde verilen ılımlı gevşeme kararı ile belirlenmiş olan döviz koridorunun aralığı ve eğimini değiştirmediği belirtilmekte, 2015 yılı için öngörülen yüzde 2-4 GSYİH büyüme oranı, yüzde -0.5 — 0.5 enflasyon ve yüzde 0.5 – 1.5 çekirdek enflasyon oranlarının aynen korunduğu ifade edilmektedir. Verilen kararın, Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından yapılan yüzde 1.1’lik ilk çeyrek büyüme açıklaması ile uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.

http://www.mas.gov.sg/news-and-publications/speeches-and-monetary-policy-statements/monetary-policy-statements/2015/monetary-policy-statement-14apr15.aspx

http://www.businesstimes.com.sg/government-economy/update-mas-keeps-s-on-appreciating-path-2015-gdp-forecast-maintained-at-2-4

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1762753-faiz-oranlarini-kullanmayan-merkez-bankasi-singapur