Singapur Haberleri Aralarında Singapur-Kuala Lumpur Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın da Bulunduğu Asya’nın En Önemli 5 Tünel Projesi

Singapur Haberleri Aralarında Singapur-Kuala Lumpur Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın da Bulunduğu Asya’nın En Önemli 5 Tünel Projesi

By: Bülent Balyemez

Singapur Haberleri
Aralarında Singapur-Kuala Lumpur Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın da Bulunduğu Asya’nın En Önemli 5 Tünel Projesi

Bilindiği üzere, 2025 yılında global altyapı harcamalarının yüzde 60’ının asya bölgesinde olması beklenmektedir.  Bölgenin şehirleşme hızının artmasıyla birlikte aralarında ulaşım, enerji nakli, elektrik ve su şebekelerinin de bulunduğu bir çok alanda büyük yatırımlar beklenmektedir. Bölgedeki en önemli 5 tünel yatırımı aşağıda belirtilmektedir:

  1. Singapur – Kuala Lumpur Hızlı Tren Hattı Projesi: Temmuz 2015 yılında ihaleye çıkılacak olan projede, proje bedelinin 10.5 milyar ABD doları civarında olması beklenmektedir. Proje ile tren ile 8 saat, otobüs ile 5 saat olan iki şehir arasındaki ulaşım mesafesinin 90 dakikaya düşürülmesi hedeflenmektedir.

  2. Çin – Tayland Hızlı Tren Hattı Porjesi : Tayland Hükümetinin onayladığı 23 milyar ABD doları tutarındaki proje ile Tayland ile Çin arasında iki hızlı tren hattı kurulması amaçlanmaktadır.

  3. Jakarta Metro Projesi: Jakarta’da günden güne artan trafik problemi ile başa çıkabilmek için toplam 110.3 km uzunluğundaki metro hattı yapılması hedeflenmekte olup, projenin bedeli 1.78 milyar ABD doları’dır. Projenin 15.7 km’lik ilk kısmının 2018’e kadar tamamlanması amaçlanmaktadır.

  4. Klang Valley (Kuala Lumpur) Metro Projesi: MMC Corporation Berhad ve Gamuda Berhad konsorsiyumu tarafından yapılacak olan metro hattının 1.2 milyon kişinin kullanması ve 2020 yılında toplu taşıma kullanım oranını yüzde 40 çıkarması beklenmektedir. Projenin bedeli 2.2 milyar ABD doları tutarındadır.

  5. Hong Kong – Çin Express Tren Hattı Projesi: Hong Kong’u Çin’in önemli şehirlerine bağlayacak proje ile yolculuk sürelerini önemli ölçüde kısaltarak yıllık 42 milyon saat tasarruf edilmesi planlanmakta ve Hong Kong’un Çin’e entegrasyonunun sağlanması hedeflenmektedir. Projenin bedeli 9.2 milyar ABD doları tutarındadır.

https://www.edb.gov.sg/content/edb/en/news-and-events/news/singapore-business-news/Industry/asias-five-boldest-tunnel-projects.html