Sarımsakta ciddi uyarı Kastamonu’nun Taşköprü

Sarımsakta ciddi uyarı Kastamonu’nun Taşköprü

By: Bülent Balyemez

Sarımsakta ciddi uyarı
Türkiye’de sarımsak üretiminin ciddi bir bölümünün yapıldığı Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde hasat dönemindeki yağışların olumsuz etkisi nedeniyle sarımsakta yüzde 5 civarında ürün kaybı yaşanması ve fiyatların yükselmesi bekleniyor. Sarımsak’ın kilosu üreticiden 2.50-2.70 TL arasında alınıyor.

Şubat-mart aylarında ekimi yapılan ve temmuz ayının ortalarında üretici tarafından toplanarak satışa sunulan dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağında, mevsim normalleri dışında gerçekleşen yağışların sıkıntısı yaşanıyor. Yağış ve ardından yaşanan rutubet nedeniyle tarladaki ürünlerin çürümesi çiftçileri endişelendirirken, bu durumun rekoltenin düşmesine, fiyatların da yükselmesine yol açması bekleniyor. Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçelerinde 86 köyde 4 bin ailenin sarımsak yetiştirdiğini söyledi.

Taşköprü sarımsağının aromasından dolayı türünün en kalitelisi olduğunu ifade eden Eligüzeloğlu, üretim miktarının yıllara göre farklılık gösterdiğini, bu sene yaklaşık 22 bin dönümlük araziye sarımsak dikildiğini dile getirdi. Eligüzeloğlu, geçen yıla oranla ekilen alanın 2 bin dönüm daha fazla olmasına karşın rekoltede geçen yıla göre artış beklemediklerini vurgulayarak, “Son zamanlarda yağışın ve rutubetin fazla olması nedeniyle çürüme yaşanan ürünlerde yüzde 5 civarında zararımız söz konusu. Hasat devam ettikçe bu durum daha da netleşecek” ifadesini kullandı.

40 GÜNDÜR YAĞMUR YAĞIYOR
Alatarla köyü sakinlerinden Ertan Yılmaz ise 20 yıldır sarımsak yetiştiriciliği yaptığı dile getirdi. Bu yıl fiyatların yüksek olacağını tahmin ettiğini aktaran Yılmaz, “Yağışların fazla olması nedeniyle sarımsaklar zarar gördü. Yaklaşık 40 gündür yağmur yağıyor. Sarımsak üreticileri bu durumdan olumsuz etkilendi. Bu nedenle piyasada bir boşluk oluştu” ifadesini kullandı.