Petrol Fiyatlarındaki Belirsizlik Petrokimya Sektörü Performansında Etkili Olmakta

Petrol Fiyatlarındaki Belirsizlik Petrokimya Sektörü Performansında Etkili Olmakta

By: Bülent Balyemez

Petrol Fiyatlarındaki Belirsizlik Petrokimya Sektörü Performansında Etkili Olmakta

İran’ın dünya süper güçleri ile nükleer konusunda anlaşmaya varmasının ardından petrol fiyatlarının daha da düşebileceği yönündeki endişelere bağlı olarak Tadawul All-Share endeksi %1,65 düşerek 8.589,7 puana geriledi. Bu durumun Suudi petrokimya firmalarının karlılık oranını olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir. Zughaibi & Kabbani Mali Danışmanlık firmasında analist olarak görev yapan Mushtaq Ahmed Arab Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada nihai ürünlerin fiyatlarının düşük seyretmesine bağlı olarak petrokimya sektörünün baskı altında kalmaya devam edeceğini ifade etti. Yaşanan bu gelişmeler sonucunda petrokimya endeksi pazar günü itibariyle %1,33 oranında azalarak 5.580,17 puana gerileyerek, bu yıl toplamında %4,73 oranında değer kaybetti. Bölgedeki en büyük petrokimya üreticisi olan Saudi Basic Industries Corp. firmasının hisseleri Pazar günü itibariyle %1,5 değer kaybetmiş oldu.

BMG Grup firmasının CEO’su Basul Al-Ghalayini Arap Haber Ajansı’n a yaptığı açıklamada mevcut durumda piyasayı olumlu etkilemekte olan, ilk çeyrek büyüme rakamları, Moodys tarafından Suudi Arabistan risk derecelendirmesini Aa3 seviyesine yükseltilmesi gibi değişik faktörlerin var olduğunu; fakat buna rağmen düşük ticaret hacminden de anlaşılacağı üzere, birçok yatırımcı açısından güneyde yaşanan jeopolitik sıkıntıların problem olarak görülmesi gibi belirsizlik unsurlarının devam etmekte olduğu ifade etti.

Asiya Investments Araştırma Birimi Başkanı olarak görev yapmakta olan Francisco Quintana yaptığı açıklamada Suudi Borsası, Tadawul All-Share endeksinde son dönemde kaydedilen gelişmelerin büyük ölçüde petrol fiyatlarındaki düşüşün yatırımcıların davranışlarında yarattığı etkiden ve Yemen’de yaşanan problemlerden kaynaklandığını, her iki faktörün Nisan ayında da etkili olmaya devam edeceğini, petrol fiyatlarında güçlü bir toparlanma beklemediklerini, onun yerine yılsonuna doğru ılımlı bir artış öngördüklerini belirtti.

  Kaynak: ArabNews web sitesinden tercüme edilmiştir.