Petrol Fiyatları Aşırı Arz Endişeleri ve Zayıf Ekonomik Veriler İle Düşüyor

Petrol Fiyatları Aşırı Arz Endişeleri ve Zayıf Ekonomik Veriler İle Düşüyor

By: Bülent Balyemez

Petrol Fiyatları Aşırı Arz Endişeleri ve Zayıf Ekonomik Veriler İle Düşüyor

Anketler Çin ve Japonya’da üretim faaliyetlerinde daralma yaşanacağını gösterirken, petrol fiyatları Salı günü küresel arz fazlasına ilişkin endişeler üzerine düştü.

Ağustos teslimatlı ABD ham petrolün varil fiyatı 14 sent düşerek 60,24 dolar oldu. Pazartesi günü sona eren Temmuz teslimatlı sözleşme ise 59,68 dolar olarak gerçekleşti. Ayers Alliance’dan bir yetkili Çin ve Japonya’nın Asya’nın en büyük petrol ithalatçısı olduğundan Japonya ve Çin PMI rakamlarının piyasayı büyük ölçüde etkilediğini belirtti.

HSBC/Markit tarafından hazırlanan öncü Satın Alma Yöneticileri Endeksine göre,  Çin’in İmalat PMI değeri Haziran ayında bir önceki ay seviyesinin (49,2) üzerinde (49,6)  olsa da henüz ekonomik canlanmaya işaret eden eşik seviye 50’nin altında kaldı. Japonya imalat PMI endeksi ise Haziran ayında 50,9 seviyesinden 49,9 seviyesine gerileyerek imalat sektörüne ilişkin daralma sinyalleri verdi.

Philip Futures Çin’in PMI değerinin az da olsa artmış olmasına rağmen büyümenin PMI değerinin 50’i geçmediği sürece zayıf kalacağını düşündüklerini belirtti. Ayrıca yakın gelecekte Japonya ve Çin’in ham petrol talebinde değişiklik beklenmemekle birlikte imalat sanayi PMI değerlerinin zayıf geleceğini beklediklerini ifade etti.

Kaynak: Reuters web sitesinden tercüme edilmiştir.