Paraguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (23-27 Mart 2015)

Paraguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (23-27 Mart 2015)

By: Bülent Balyemez

Paraguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (23-27 Mart 2015)

1) Cumhurbaşkanı Cartes ile görüşmesinin ardından İsrail Tarım Bakanı Yair Shamir tarafından yapılan açıklamada, Paraguay’ın da İsrail gibi çok yüksek potansiyel taşıyan bir ülke olduğu, bu nedenle iki ülkenin büyüme ve refah artışı konusunda işbirliği yapmaya müsait olduğu, Temmuz ayında İsrail’in Asuncion’da yeniden Büyükelçilik açacağı beyan edildi.

İsrailli yetkililerin, Paraguay Kamu Çalışmaları ve Haberleşme Bakanlığı’nın yanısıra Tarım Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdikleri ve bu görüşmelerde teknik eğitim ile altyapı yatırımları konularının ele alındığı bildirildi.

2) Yacyretá’nın Paraguaylı Direktörü Juan Alberto Schmalko, ülkenin enerji konusundaki bağımsızlığı bakımından gerekli girişimlerin yapıldığını ve santralin tüm ülkeye hizmet vermesine yönelik adımların atıldığını dile getirdi.

3) Ekonomi ve Maliye Bakanı Santiago Palacios Peña’nın, 26-29 Mart 2015 tarihlerinde Güney Kore’nin Busan şehrinde düzenlenen Amerika Kalkınma Bankası (IDB) ve Amerika Yatırım Birliği (CII)’nin ilgili toplantılarına iştirak edeceği açıklandı. Müteakiben, ziyareti vesilesiyle Peña’nın, Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Verimliliğinin Artırılması Programı kapsamında 30 milyon Dolar ve Karayollarının İyileştirilmesi Programı kapsamında 100 milyon Dolar tutarında kredi anlaşmalarını imzaladığı bildirildi.

4) Sanayi ve Ticaret Bakanı Gustavo Leite, iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesine ve Paraguay’a yönelik yatırımların artırılmasına ilişkin olarak Brezilya’da bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

5) Paraguay’ı ziyaret eden Şili İnşaat Odası Başkan Yardımcısı Palacio de López, Kamu-Özel Sektör İşbirliği (PPP) kapsamında altyapı yatırımlarını gerçekleştirmek ve sosyal konut projelerini yürütmek için Paraguay’da önemli iş fırsatları bulunduğunu dile getirdi.

6) Fransız ve Çinli yatırımcılarının başı çektiği “Somagec International” grubu, Cumhurbaşkanı Horacio Cartes ile gerçekleştirdikleri görüşmede Paraguay’da özellikle havaalanı, demiryolu, karayolu, baraj inşası, su arıtma ve limanlar konularında yatırım yapma yönündeki isteklerini dile getirdiler.

Yayımlayan: Buenos Aires Ticaret Müşavirliği