Paraguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (18-22 Mayıs 2015)

Paraguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (18-22 Mayıs 2015)

By: Bülent Balyemez

Paraguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (18-22 Mayıs 2015)

1- Paraguay Merkez Bankası Başkanı Carlos Fernández Valdovinos, yılın ilk çeyreğinde Paraguay ekonomisinin %4.6 oranında büyüyerek, bölgedeki en yüksek büyüme oranını yakaladığını açıkladı. Valdovinos, yılın ikinci yarısında bu oranın daha da yükselmesini beklediklerini vurguladı.

2- Kamu Çalışmaları ve Haberleşme Bakanı Ramón Jiménez Gaona, Japonya’ya yönelik resmi ziyaretinin, gerçekleştireceği görüşmeler sayesinde, Kamu-Özel Kesim İşbirliği projeleri kapsamında Japon yatırımcısını ülkeye çekebilmek amacıyla bir vesile teşkil edeceğini ifade etti.

3- Montaj sanayii kapsamında, Brezilya’da Perfect unvanıyla faaliyet gösteren ve ülkenin en önemli taşıt ve motor yedek parça firmalarından olan EDC SA’nın,  Brezilya’ya yılda yaklaşık 778,596 Dolar oto yedek parça ihracatı gerçekleştirilmesi öngörüsüyle Paraguay’ın Ciudad Del Este şehrinde yaptığı 3,095,000 Dolar tutarındaki yatırımın faaliyete başladığı beyan edildi. Yatırım kapsamındaki üretimin Brezilya ve tüm Güney Amerika pazarını hedeflediği bildirildi.

4- Dünyanın en büyük inşaat firması Commercial RECORSA CA (ÇHC)’n in Genel Müdürü Wang Kum’un, Paraguay’da yatırım yapma arzusunda olduklarını belirttiği haberlerde yer aldı. Firmanın Brezilya, Arjantin, Şili, Peru, Ekvator, Kolombiya ve Venezüela’yı da içeren tur kapsamında Paraguay’da bulunduğu ve Cumhurbaşkanı Horacio Cartes ile görüşerek altyapı projelerine yönelik ilgilerini dile getirdiği bildirildi.

5- 60/90 sayılı Yatırımların Teşviki Kanunu uyarınca, Ocak-Nisan 2015 döneminde Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından 30 yeni yatırım projesi kapsamında, 219.751.595.739 Guarani (yaklaşık 45,087,417 Dolar) tutarında onay verildiği açıklandı.