Paraguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (01-05 Haziran 2015)

Paraguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (01-05 Haziran 2015)

By: Bülent Balyemez

Paraguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (01-05 Haziran 2015)

1- Kamu Çalışmaları ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yaklaşık 20 şehirde toplam 600 sokakta yolların asfaltlanacağı ve yatırım tutarının 12 milyon Dolara ulaşmasının beklendiği beyan edildi. Ayrıca, ay sonuna doğru Route II karayolunun Ypacaraí-Pastoreo bölümünün genişletilmesi çalışmaları için uluslararası bir ihale açılacağı duyuruldu. Toplam 350 milyon dolara malolması öngörülen çalışmanın, Kamu-Özel Kesim İşbirliği çerçevesinde gerçekleştirileceği belirtildi.

2- Kamu-Özel Kesim İşbirliği (PPP) yasasının revize edilmesine yönelik çalışmalara ilişkin olarak, iş çevrelerince, yasanın mevcut haliyle korunması konusunda tam destek verildiği basına yansıdı.

3- Paraguay Sanayi ve Ticaret Bakanı Gustavo Leite, Arjantin Sanayi Bakanı Debora Giorgi ile biraraya gelerek, iki ülke sanayisinin entegrasyonunu sağlamak için yapılabilecek girişimler konusunda görüşmeler gerçekleştirdi. Teknik düzeyde bir Arjantin heyetinin ay sonundan önce Paraguay’ı ziyaret etmesi ve işbirliği yapılabilecek 10 spesifik alan belirlenmesi hususunda mutabakat sağlandığı basında yer aldı.

4- Soya üretimine ilişkin olarak yeni bir vergi ihdas edilmesi konusunda tartışmalar sürüyor.  Taslak metin, “soya fasulyesi, soya yağı ve soya unu ihraç eden gerçek ve tüzel kişilerin %15 oranında vergilendirilmesi”ni öngörüyor. Önceki taslaklardan farklı olarak vergi ihdas edilmesi planlanan ürünün sadece soya ve türevleri olduğu, ayrıca verginin brüt gelirden değil net kârdan tahsilinin öngörüldüğü belirtildi. Arjantin’dekine benzer hataların tekrarlanmaması için konunun çok iyi incelendiği ve olası etkilerin tüm yönleriyle değerlendirilmeye çalışıldığı hususu haberde yer aldı.

5- Nisan sonu itibariyla Hükümet tarafından ekonomiye aktarılan kaynağın bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1.5 milyar Guarani (yaklaşık 295 milyon Dolar) daha fazla olduğu açıklandı. Söz konusu artışın, temelde uluslararası piyasalarda satışa sunulan Hükümet tahvillerinin gelirleri ile finanse edilen yatırım projelerinden kaynaklandığı beyan edildi.

6- Cumhurbaşkanı Horacio Cartes’in, beraberinde Kamu Çalışmaları ve Haberleşme Bakanı Ramón Jiménez Gaona, Ekonomi ve Maliye Bakanı Santiago Peña, ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Gustavo Leite’nin de yer aldığı bir Heyet eşliğinde önümüzdeki hafta İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenecek olan “Paraguay’da Yatırım Yapmak” konulu Foruma iştirak edeceği duyuruldu.

Söz konusu ziyaret ile bağlantılı olarak karayolu altyapı çalışmalarında kullanılmak üzere Kamu-Özel Sektör İşbirliği (PPP) kapsamında İspanya’dan 125 milyon Dolar kredi alınacağı duyuruldu. Kredinin 25 yıl vade ile temin edileceği açıklanmakla birlikte, faiz oranı konusunda bilgi verilmedi.

7- Harvard Üniversitesi’nin geçtiğimiz ay yayımladığı ve ülkelerin ihraç ürünlerinin çeşitliliğini ölçen “Economic Complexity Index 2003-2013” uyarınca belirtilen dönemde Latin Amerika ülkeleri arasında en büyük ilerlemenin Paraguay tarafından kaydedildiği haberlerde yer aldı. Bu endeksin aynı zamanda, ürün çeşitliliği ve ürünün işlenmişlik oranındaki artışın ülkenin ekonomik büyümesi ile ilişkisini kurmak için de kullanıldığı, bu çerçevede 2023 yılına kadar olan dönemin tahminlerinde bu anlamda Paraguay’ın Latin Amerika’da en dinamik 5inci, tüm dünyada ise en dinamik 47inci ekonomi olmasının öngörüldüğü bilgisine yer verildi.

8- Ekonomi Bakanlığı ile Fonplata (Financial Fund for the Development of the River Plate Basin) arasında imzalanan anlaşma uyarınca  Ñeembucú ve Presidente Hayes bölgelerinde karayolu çalışmaları yapımında kullanılmak üzere 140 milyon Dolar tutarında kredi sağlanacağı duyuruldu. Projenin toplam maliyetinin 185.98 milyon Dolar düzeyinde gerçekleşmesinin öngörüldüğü ve beş yıllık sürede tamamlanması gerektiği açıklandı.

9- Tarım Bakanlığınca açıklanan bilgilere göre, Katar’a ilk etapta 5,000 kilogram tavuk ihraç edilecek.

10- Maliye ve Ekonomi Bakanlığı verileri çerçevesinde, montaj sanayii kapsamında, Ocak-Mayıs döneminde 52,297,396 Dolar tutarında toplam 17 özel sektör projesi onaylandı.

11- Dünya Bankası taraından hazırlanan bir Rapor’da, ekonomik dalgalanma riskini azaltmak için Paraguay’ın, ülke ekonomisinin tarıma olan mevcut bağımlılığını azaltması ve tarım sektörünün hava koşulları, dış talep ve fiyatlardan kaynaklanan mevcut riskleri yönetebilmesi gerektiğine işaret edildi.