Litvanya Haberleri AR-GE ve Teknoloji Heyetinin Litvanya Ziyareti

Litvanya Haberleri AR-GE ve Teknoloji Heyetinin Litvanya Ziyareti

By: Bülent Balyemez

Litvanya Haberleri AR-GE ve Teknoloji Heyetinin Litvanya Ziyareti

Litvanya’nın Ankara Büyükelçiliği ile Eskişehir Merkezli Hisarlar A.Ş. organizasyonunda AR-GE ve yüksek teknoloji ürün geliştirme alanında faaliyet gösteren 40 kişiden oluşan bir heyet, “ULUSLARARASI PROJELERDE TÜRK-LİTVAN ORTAKLIĞI FIRSATLARI” konu başlığı altında, 26-27 Mart 2015 tarihlerinde Litvanya’yı ziyaret etmiştir.

 Ziyarete Ekonomi Bakanlığımızdan, TÜBİTAK’tan, Tarım Bakanlığı Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi-TARBİL’den, Osmangazi, Anadolu ve İstanbul Teknik Üniversitelerinden, Aselsan’dan ve özel sektörden temsilciler katılmıştır.

Litvanyalı muhataplarıyla ortak işbirliği yapmak suretiyle Avrupa Birliğinin AR-GE’ye yönelik Horizon 2020, EuroStars ve Eureka gibi fonlardan yararlanılarak ortak projeler gerçekleştirmek ve geliştirilmiş ürünler için pazar bulmak gibi konular ziyaretin amacını oluşturmuştur.

Başkent Vilnius’ta bulunan “Visoriai Information Technology Park” ile MITA’nın desteğini alan BOD Group, ve Altecna firmaları ziyaret edilmiştir. Ayrıca, Litvanya “Ekonomi Bakanlığı” ve “Bilim, İnnovasyon ve Teknoloji Kurumu-MITA”nın ev sahipliğinde, Litvanya üniversitelerinden ve özel sektöründen oluşan 30 temsilcinin katıldığı karşılıklı proje sunumları ve iş görüşmeleri yapılmıştır.

 

26 milyar Avroluk yıllık ithalatının yaklaşık yarısını komşu ve çevre ülkelere re-export eden ve sahip olduğu altyapısıyla giderek bölgenin lojistik merkezi haline gelen Litvanya; fiziki altyapısının geliştirilmesinden sosyal, kültürel ve eğitime, AR-GE’den enerjiye kadar pek çok alanda Avrupa Birliğinin çeşitli fonlarından yararlanmaktadır. Ülke özellikle yazılım, nanoteknoloji, lazer teknolojileri, biyoteknoloji, yenilenebilir enerji ve tarımsal ürün işleme teknolojileri konusunda yabancı yatırımcıların ve AR-GE merkezlerinin ilgisini çekmektedir.

AR-GE ve ileri teknoloji alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi potansiyelinin yüksek olduğunu değerlendiren Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimiz, söz konusu ziyarete özel bir önem vererek gerekli olan desteğini her aşamada sunmuştur.

Vilnius Ticaret Müşavirliği