İran, Çelik Sektöründe Oyuncu Olmak İstiyor

İran, Çelik Sektöründe Oyuncu Olmak İstiyor

By: Bülent Balyemez

İran, Çelik Sektöründe Oyuncu Olmak İstiyor

İran resmi haber ajansı IRNA tarafından bildirildiğine göre, petrol ile gaz ve onların türev ürünleri İran ekonomisinin hayat çizgisini belirlemekte, ancak ülkenin büyümesinin esas faktörünü büyük bir hızla gelişme gösteren çelik endüstrisi oluşturmaktadır.

Büyüyen ekonomisine ayak uydurmak için yaptırımlara rağmen, İran 2025 yılına kadar çelik üretimini 4 kat arttırarak yıllık 55 milyon tona çıkarmayı tasarlıyor.

Küresel Çelik Derneği’nin Fars Haber Ajansı’ndan aktardığına göre, İran, geçen yılın aynı dönemine göre %15,6 artışla, bu yılın ilk 2 ayında 2,27 milyon ton çelik üretti. İran’ın çelik üretimi 2014 yılında 16,33 milyon ton oldu ve bu miktarla dünyanın en fazla çelik üreten 15. ülkesi konumunu garantiledi.

Çelik, 75 milyon nüfusa sahip Orta Doğu’nun en büyük otomobil üreticisi İran için stratejik bir ürün özelliği taşımaktadır. Büyük petrol ve gaz endüstrisi, ulaşım ağı, su arzı ve kent merkezleri ile muazzam inşaat sektörüne sahip olan İran için, çelik çok önemli bir niteliğe haizdir.

İran’ın yıllık 10 milyon ton civarı olan çelik ithalatı, ihracatını geçmiştir.  İran Hükümeti, %10-%20 arasında tarife koydu ve ithalatta tercihli oranlarda uygulanan döviz tekliflerini, sektörü korumak için reddetti. Yine de, endüstri rekabetçi kalabilmek için büyük zorluklarla karşılaşıyor. Bunlardan biri, dış dünya ile karşılaştırıldığında, demir cevheri üretiminin yüksek maliyetli olmasıdır.

Diğer önemli bir problemin üretim kapasite büyüklükleri ile ilgili olduğunu söyleyen İran Çelik Üreticileri Derneği Başkanı Bahram Sobhani, 5 milyon ton üzeri kapasiteye sahip birimler tesis etmek yerine anlaşılamaz bir şekilde küçük ve orta ölçekli fabrikalar kurmakta olduklarını belirtti. Sobhani ayrıca çelik üretimini 4 kat arttırma tasarısının ilk planlanmasının üzerinden yaklaşık 8 yıl geçtiği ve bu süre zarfında çelik sektöründe herhangi bir olumlu gelişme olmadığının dikkate alınması halinde, bu hedefe ulaşılmasının imkânsız olduğunu ifade etti.

Kaynak: Steel Guru web sitesinden tercüme edilmiştir.