Hindistan’da ihracatçılara kredi faiz teşviği verilmesi planlanıyor

Hindistan’da ihracatçılara kredi faiz teşviği verilmesi planlanıyor

By: Bülent Balyemez

Hindistan’da ihracatçılara kredi faiz teşviği verilmesi planlanıyor

Hindistan’da son dönemde ihracatta yaşanan sürekli düşüşün önüne geçilmesi amacıyla ihracatçılara faiz teşviği verilmesi gündeme geldi. Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Rajeev Kher tarafından yapılan açıklamada; “Bütçede, faiz teşvik planı çerçevesinde ihracatçılara uygun faizli kredi sağlanması imkanı bulunduğu, sadece bunun hangi sektörler için ve hangi oranda uygulanacağına karar verilmesinin gerektiği” belirtildi. Bu çerçevede bir ay içinde çalışmaların tamamlanarak ihracatçılara düşük faizli kredi imkanının sağlanacağı ifade edildi.

Rajeev Kher basına yaptığı açıklamada ayrıca, Hindistan’ın ihracatındaki azalmanın en önemli sebepleri arasında petrol fiyatlarının düşmesini göstermiştir. İthalatın da bu dönemde azaldığını belirten Kher, petrol ürünlerinin Hindistan’ın ihracatına önemli katkısı olduğunu belirterek küresel ekonomideki daralmanın da etkisiyle son altı aydır ihracatın olumsuz etkilendiğini belirtmiştir.

Rajeev Kher bunun yanısıra, Ticaret Bakanlığı olarak tarım ürünleri ihracatını artırmaya yönelik strateji geliştirmek üzere çalışma yaptıklarını da belirtmiştir. İşlenmiş ve katma değerli tarım ürünleri ihracatı açısından pazarlarını arttırma anlamında büyük potansiyel bulunduğunu belirten Kher, bu anlamda markalı ve paketli ürün ihracatına da önem verdiklerini ifade etmiştir.

Kaynak: Economic Times of India