Hindistan Katar’ı mega ulaştırma projelerine katılmak için davet ediyor

Hindistan Katar’ı mega ulaştırma projelerine katılmak için davet ediyor

By: Bülent Balyemez

Hindistan Katar’ı mega ulaştırma projelerine katılmak için davet ediyor

Hindistan enerji zengini Katar’ı Delhi-Mumbai Sanayi Koridoru gibi mega ulaştırma projelerine katılması için davet etti. Ayrıca 2022 FIFA Dünya Kupası için yapılan hazırlıkların bir parçası olarak Körfez ülkesi tarafından üstlenilen projelere Hintli firmaların ilgisinin olduğunu iletmiştir. Başbakan Narendra Modi ve Katar Emiri Tamim Bin Hamada Al Thani karşılıklı ilişkilerin bütününü içeren ayrıntılı bir konuşmanın bir gün sonrasında, her iki ülke de  gelecekteki taahhütlerle ilgili olarak ortak bir açıklamada bulunmuşlardır.

Her iki taraf da her şekilde ve tezahürdeki terörizmi kınadıklarını BM çok taraflı sistemi içerisinde ve her iki ülke için karşılıklı seviyelerde tehditlere karşı işbirliğini kuvvetlendirmek için mutabakata vardıklarını ifae etmişlerdir. Her iki taraf da güvenlik alanında ve teröre karşı düzenli diyalog, bilgi paylaşımı, istihbarat değerlendirmeleri ve personel eğitimi ile daha yakın bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu ifade etmişlerdir.

Ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda ise, Hintli taraf, Katar’ı Delhi-Mumbai sanayi koridoru projesini de içeren mega sanayi üretim koridorları projelerine katılmaları için davette bulunmuştur. 2022 Dünya kupası hazırlıkları için Katar tarafından üstlenilen altyapı projelerine ve “2030 Katar” vizyonu altında kalkınma planlarına Hintli firmaların ortak olmak gibi bir ilgilerinin olduğu konusunda bildirimde bulunmuşlardır.

Katar’ın Hindistan için Körfez Bölgesinde önemli bir ülke olduğu ve Hindistan’ın % 86 sıvılaştırılmış doğal gaz ihtiyacını Katar’dan sağladığı ve yıllık karşılıklı ticaretin 16 milyar $ seviyelerinde olduğu belirtilmektedir. Her iki taraf da Batı Asya, Orta Doğu ve Güney Asya’da güvenlik konusunu da içeren bölgesel ve uluslararası ortak çıkarlar üzerine görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

Ortak açıklamaya göre, iki taraf taahhütlerin derinleştirilmesi ve genişletilmesi ve ileriye dönük ortaklıkların oluşturulması ve iki ülke arasında enerji, güç ve petrokimyasallar gibi önemli alanlarda var olan bütünleyici konuların daha iyi bir biçimde güçlendirilmesi için yol ve araçları tartışmışlardır.

Gelecek görüşmelerin 2016 yılının ilk yarısında Katar’da gerçekleştirilmesi ve tarihin diplomatik kanallarla verilmesi kararlaştırılmıştır. Emir ayrıca Hint toplumunun Katar’ın gelişmesine katkısı ve rolü için müteşekkir olduklarını belirtmiştir. Thani, Başkan Pranab Mukherjee ve Modi’ye Katar’ı her iki taraf için uygun olan bir zamanda ziyaret etmeleri için davette bulunmuş ve bundan memnuniyet duyacağını ifade etmiştir.