Hindistan ilk Akıllı Şehrini kentsel nüfusunu artırarak inşa ediyor

Hindistan ilk Akıllı Şehrini kentsel nüfusunu artırarak inşa ediyor

By: Bülent Balyemez

Hindistan ilk Akıllı Şehrini kentsel nüfusunu artırarak inşa ediyor

GANDHINAGAR: Hindistan kentsel nüfusunu artırmak ve yatırım çekmek amacıyla Sabarmati nehrinin kıyısında akıllı şehirlerinden bir tanesi için çalışmalara başladı.

Şimdiye kadar modern bir yeraltı altyapısı ve iki ofis bloğunun dışında başka bir şey bulunmuyor. Plan parıldayan kuleleriyle titizlikle planlanmış bir metropol için hazırlanmakta olup, çeşmeden içme suyu, otomatik çöp toplama sistemi ve özel enerji tedarik sistemi ile bir çok lüks malların Hintlilere sunulacağı şekilde hazırlanmaktadır.

Kentsel nüfusu 2050 yılına kadar 400 milyondan 814 milyon yükselmesi beklenen Hindistan daha önce sadece Çin’de görülen kitle kentleşme şekli ile karşı karşıya olup, birçok büyük şehri de zaten tıklım tıklım doludur. Geçen Mayıs ayındaki seçimin ertesinde, Başbakan Narendra Modi 2022 yılına kadar bu kalabalıklaşmayı çözebilmek amacıyla 100 adet akıllı şehrin kurulması sözünü vermiştir.

KPMG danışmanlarından alınan tahminlere göre projenin maliyeti 1 trilyon $ civarındadır. Plan ayrıca her yıl iş gücüne katılan milyonlarca Hintli’ye iş imkanı sağlarken ayrıca Modi’nin yatırım çekme hayalleri için de önem arzetmektedir.

Büyük plan iletişim ve altyapı konusunda hala aydınlatılamayan konuları içermektedir. Devletin Hindistan’ın kent geleceği için model olmasını umduğu projeye ilk olarak Gujarat’ın başkenti Gandhinagar şehrinin dışına şekil verecek biçimde başlanacaktır.

Birçok şehrin entegre bir şekilde planlanmadığını söyleyen Kent İşleri Ulusal Enstitü Müdürü Jagan Shah devletin yeni gelişmelere öncülük ettiğini ifade etmiştir. Yeni şehirletin inşası veya varolan şehirlerin akıllı şehre dönüştürülmesi esnasında karşılaşılan engeller arasında bu kadar büyük projelerle ilgili uzmanlık eksikliği ve özel finansın bu projelere çekilmesi olarak verilmektedir. Mr. Shah, akıllı şehirlerin kurulması amacıyla Hindistan’ın bu yılın bütçesinde 962 milyon $, geçen yılın bütçesinden de 1.2 milyar $ civarında bir tahsisat ayrılmış olduğunu da ifade etmiştir.