Hindistan-Avustralya şarap ve süt ürünleri sektörlerinde STA’yı tartışıyor

Hindistan-Avustralya şarap ve süt ürünleri sektörlerinde STA’yı tartışıyor

By: Bülent Balyemez

Hindistan-Avustralya şarap ve süt ürünleri sektörlerinde STA’yı tartışıyor

Bu yılın sonuna kadar Hindistan ve Avustralya arasında bir serbest ticaret anlaşması başlatılabilir. Zengin madenlere sahip ada, Yeni Delhi’nin şarap ve süt ürünleri konusundaki hassasiyetini dikkate alarak bu konudaki isteğini dile getirmektedir.İki taraf da İki ülke liderleri arasında olumlu bir ilişkinin başlaması ve geçen Kasım ayında Başbakan Narendra Modi’nin Avustralya ziyaretinden sonra ortaya çıkan politikanın geliştirilmesi konusunda isteklidir.  Avustralya Ticaret Bakanı Andrew Robb gelecek ay yapılması planlanan Hindistan-Avustralya CEO Forum’u sonrasında Temmuz ayının ilk haftasında Yeni Delhi’de 8 turlu görüşmelerin başlamasının beklendiğini belirtmiştir.

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop Serbest Ticaret Anlaşmasının kendileri için çok önemli olduğunu, ilişkilerde bir sonraki dönüm noktası olacağını ve bu yılın sonuna kadar sonuçlandırılacağını umut ettiklerini söylemiştir. Her iki ülkenin menfaatine olacak bir anlaşma olacağını ve her iki tarafta da politik istek olduğunun farkında olduğunu ve her türlü engeli aşacaklarını belirtmiştir. Başbakan Modi’nin ziyaretinin ise bütün ilişkiyi yeniden canlandırdığını eklemiştir.

Şarap ve süt ürünleri Hindistan için yüksek derecede istihdam sağlayan sektörler olup, geçmişte her iki taraf arasında zorlu konular olmuştur. “Kapsamlı Ekonomik İşbirliği Anlaşması”nın ilk turu 2011 Temmuz ayında gerçekleştirilmiştir. Gelecek tur görüşmeler gıda ürünlerinin pazara girişini, hizmetler ve yatırımı, menşe konularını, gümrük yöntemlerini ve ticaretin kolaylaştırılması konularını içerecektir.

Kaynak:The Economic Times