Hindistan AB ile Serbest Ticaret Anlaşması yapmaya hazırdır

Hindistan AB ile Serbest Ticaret Anlaşması yapmaya hazırdır

By: Bülent Balyemez

Hindistan AB ile Serbest Ticaret Anlaşması yapmaya hazırdır

Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Nirmala Sitharaman’ın Pazartesi günü verdiği demeçte devletin Nokia tesisinin satışı ile ilgili tüm seçenekleri incelemekte olduğunu ve aynı olayların tekrar etmemesi için emin olmak istediklerini söyledi. Bu ayın başında Başbakan Narendra Modi de Parlamentoda tesisin tekrar çalışmaya başlaması için çaba gösterildiğini söylemiştir. Finlandiya cep telefonu üreticisi geçen yıl Kasım ayında Chennai’d eki tesisini Microsoft’un satın alma anlaşmasındaki vergi anlaşmazlıkları sebebiyle kapatmıştır. Bunun sonucunda 8000 işçi işsiz kalmıştır. Sitharaman devletin Nokia’nın çalışanlarının adaletini sağlamak için her türlü seçeneği incelediklerini belirtmiştir.

İstihdamı önemli derecede etkilediği ve Hindistan sanayinin kurumsal kararların liyakat üzerinde alındığı bir ortamda çalışmadığı mesajını verdiği için bu durumdan endişe duyduğunu da belirtmiştir. Sitharaman Hindistan vergi politikalarının, vergi yapısının sanayinin kurulması aşamasında nasıl ters bir etki yaptığını da ilave etmiştir. Sanayi Politikaları ve Tanıtım Biriminin Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Departmanı tesisin değerini kaybetmesinden önce, tesisin satışının mümkün olan en kısa zamanda bir emanet hesabı oluşturularak gerçekleştirilmesini tavsiye etmiştir.

Bakan, Kasım ayında tesisin kapatılmasından önce birçok delegasyonun tesisin kurtarılması için kendisi ile görüştüğünü söylemiştir. Bu konuşmayı Hindistan’ın Ortak Ülke olarak katıldığı Hannover Messe 2015 fuarının ön gösterisinde söylemiştir. Fuarın açılışı 13-17 Nisan 2015 tarihleri arasında Başbakan Modi tarafından gerçekleştirilecektir. Kamu sektörünün devlerinin de yer aldığı ve yaklaşık 300 Hintli firmanın katılacağı fuarda teknoloji işbirliği ve iş bağlantıları gerçekleştirilecektir.

Dış Ticaret Politikası

Sitharaman, son üç ay içerisinde ciddi düşüş ile karşılaşan Hintli ihracatçılara destek olmak amacıyla oldukça gecikmiş olan 2015-2020 dış Ticaret politikasını çok kısa zamanda açıklayacağını ifade etmiştir. Ayrıca bu gecikmenin ihracatın düşüşü ile bir bağlantısı olmadığını da ilave etmiştir. İhracat Şubat ayında son üç yılın en keskin düşüşünü yaşamış ve % 15.02 düşerek aralıksız olarak son üç ayda daralma yaşamıştır.

Hindistan-AB Serbest Ticaret Anlaşması

Sitharaman Nisan 2013 yılında askıya alınan Hindistan – AB Serbest Ticaret Anlaşmaları Görüşmelerine başlayacaklarını ve iki tarafın da görüşmeleri daha ileri seviyeye götürmede kararlı olduklarını söylemiştir. AB birçok görüşmede Hindistan’la görüşmelerini daha ileri seviyeye götürmeyi istediklerini söylemiştir. Şu anda Hindistan’ın da bunu isteyerek kabul ettiğini belirtmiştir.

Kaynak: The Economic Times