Fiyatlar Sıçrayış Gösterirken, Çin’de Demir Cevheri Ticareti Rekor Düzeye Yükseldi

Fiyatlar Sıçrayış Gösterirken, Çin’de Demir Cevheri Ticareti Rekor Düzeye Yükseldi

By: Bülent Balyemez

Fiyatlar Sıçrayış Gösterirken, Çin’de Demir Cevheri Ticareti Rekor Düzeye Yükseldi

Geçen ay Çin Dalian Emtia Borsasında demir cevheri türevlerinin ticareti, fiyatlar artarken rekor düzeye çıktı. Borsa verisine göre,  Mayıs ayında işlem hacmi bir önceki aya göre %33 artışla 24,86 milyon kontrat düzeyine çıktı. Miktar olarak ise 2,49 milyar tona ulaştı.  Tüm zamanların en yüksek düzeyi daha önce Nisan ayında gerçekleşmişti.

Mayıs ayında demir cevheri fiyatları, Çin limanlarında stokların azalması nedeniyle yükseldi.

Dünyanın en büyük metal ve enerji tüketicisi konumunda bulunan Çin, ham madde gösterge fiyatlarının belirlenmesindeki rolünü arttırmaya çalışıyor. Endüstriyel Emtialar Başkanı Chen Wei’ye göre bu yıl için Dalian Borsasındaki bir önceliğin küresel ticarette Dalian Borsası fiyatlarının etkisini arttırmak olduğunu ifade etti.

Şangay’da yerleşik Yongan Vadeli İşlemler Şirketi analistlerinden Li Jinlu, demir cevherine yönelik duyarlılığın son zamanlarda geliştiğini ve fiyatların dip yaptığına dair bir spekülasyon olduğunu ifade ederken, bazılarının hala Çin ekonomisi ve Çin’in talebi konusunda karamsar görüşe sahip olduklarını ve bakış açıları arasındaki bu farklılıkların piyasalardaki artan oynaklığın sebebi olduğunu sözlerine ekledi.

Açık pozisyon (henüz ödenmemiş olan) kontratları Mayıs ayında 61,77 milyon ton düzeyine ulaştı.

Singapur Borsasında ise kontrat işlemleri, Nisan ayına göre %8,2 düşüş ve bir önceki yıla göre %43 yükselişle Mayıs ayında 71,8 milyon ton oldu. Geçen ay açık pozisyon kontratları ise Dalian Borsasındakinden 2 kat daha fazla bir seviye olan 138,1 milyon ton düzeyinde gerçekleşti.