FED Başkanı Yellen Faiz Artışı Yönünde

FED Başkanı Yellen Faiz Artışı Yönünde

By: Bülent Balyemez

FED Başkanı Yellen Faiz Artışı Yönünde

FED Başkanı Yellen, 22 Mayıs tarihinde yaptığı konuşmasında, FED’in bu yıl içerisinde faiz artışı yapmak niyetinde olduğunu, ancak istihdam piyasası tam olarak iyileşmeden, enflasyonun düşük olduğu seviyede ve büyüme konusundaki kaygılar devam ederken dikkatli olunacağını bildirdi.
Yellen, FED’in kısa dönemli benchmark oranlarını değiştirmesinin ve uzun dönemde, normal olarak değerlendirilen seviyeye getirmesinin birkaç yılı alabileceğini belirtti.
FED yetkilileri, federal faiz oranlarını altı yıldan fazla bir zaman diliminde “sıfır”a yakın seviyelere getirdi. Bu oranın gelecekte bir dönemde %3.75’e yakın bir seviyeye getirilmesi beklenmektedir.
FED’in Mart 2015’de yaptığı tahminler, 2017 sonunda bile, oranın %3.75’in altında olacağını göstermektedir.
Enflasyon göstergeleri FED’in ekonominin gücü konusundaki inancını desteklemektedir. FED enflasyonda yükselmeyi  istemiyor. Bu tüketicinin satın alma gücünün azalması anlamına gelmektedir. Enflasyonun çok düşük seviyelerde olması da istenen bir durum değildir. Bu durum, iç talebin yavaşlaması anlamına gelmektedir. FED’in hedefi 2% seviyesinde bir enflasyondur.
Yellen konuşmasında; federal faiz oranlarının hedeflenen seviyeye çekilmesi için bu yıl içerisinde bir ilk adım atılacağını ve para politikasındaki normalleşme sürecine başlanacağını belirtmiştir.