Demir Cevheri Madencisi Fortescue, 2,5 Milyar Dolarlık Borç Anlaşmasını Bırakınca Hisseleri Düştü

Demir Cevheri Madencisi Fortescue, 2,5 Milyar Dolarlık Borç Anlaşmasını Bırakınca Hisseleri Düştü

By: Bülent Balyemez

Demir Cevheri Madencisi Fortescue, 2,5 Milyar Dolarlık Borç Anlaşmasını Bırakınca Hisseleri Düştü

Dünyanın 4’ncü en büyük demir cevheri madencisi olan Avustralyalı Fortescue Metal Grup Şirketi, düşen cevher fiyatları nedeniyle bozulan yatırımcıların Fortescue’nun tahvil arzında duraksayışları sonrası, 2,5 milyar dolarlık yüksek getirili tahvil satışını geri çekti. Bu durum, Fortescue’nun hisselerini son 6 yılın en düşük seviyesine indirdi. Fortescue’nun bu yeniden finanslama anlaşmasını bırakması, birçok küçük madenciyi zararla faaliyet göstermesine neden olan Çin’in zayıf büyümesi ve demir cevheri piyasasındaki aşırı arz konusundaki tedirginliğin son işareti olarak kabul ediliyor.
Son 10 yılın başından beri Fortescue,  Rio Tinto ve BHP Billiton gibi devlerle rekabet edebilmek için yeni tedarikçi konusunda istekli olan Çinli çelik üreticilerinden destek aldı.
Hala 7,5 milyar dolarlık net borcu olan Fortescue, 2021 yılına kadar 4 yıl içinde borçlarından kurtulmayı ve düşen demir cevheri fiyatlarının karını azaltması nedeniyle faiz oranlarını aşağı çekmeyi planlamıştı. Ancak bu konuda başarılı olamadı. Macquarie analistlerinden Hayden Bairstow’a göre eğer başarılı olunsaydı,  Fortescue’nun şu an borcu olmayacaktı.
Macquarie, demir fiyatlarının 3. çeyrek sonuna kadar daha da aşağı inerek şu anki 57,60$/ton’dan 48$/ton’a düşeceğini öngörüyor.
Dünyanın en büyük çelik yapım malzemesi kullanıcısı Çin, son 15 yılın en düşük ekonomik büyüme hedefini belirlemişken, büyük demir cevheri üreticileri hala üretimi arttırıyorlar.
Piyasa kaynaklarının Reuters’e bildirdiğine göre Fortescue, mevcut ortalama borçlanma maliyetinin (%5,3) üstünde olan %8,5 tahvil getiri oranı belirlemişti; ancak Fortescue Finans Direktörü Stephen Pearce tarafından reddedildi. Pearce, Reuters’e verdiği beyanatta bu miktarda bir getiri oranını asla öneremeyeceklerini çünkü üstlenilecek olan sermaye maliyeti konusunda disiplinli olduklarını ifade etti.