Demir Cevheri Fiyatı 50 Dolar/Ton Seviyesinin Altında

Demir Cevheri Fiyatı 50 Dolar/Ton Seviyesinin Altında

By: Bülent Balyemez

Demir Cevheri Fiyatı 50 Dolar/Ton Seviyesinin Altında

Dünyanın büyük madencilik firmalarının karlarının temel belirleyicisi olan demir cevherinin fiyatı, çeliğin hammaddesinin ana tüketicisi olan Çin’deki zayıf talebe ilişkin endişeler nedeniyle 50 dolar/ton seviyesinin altına geriledi. Gösterge niteliğindeki Avusturalya demir cevherinin fiyatı 2 dolar (%3,9) azalarak, Çarşamba günü 49 dolar/ton olarak gerçekleşti. Bu değer, 2008 yılında fiyat raporlamaya başlayan Çelik Endeksi’nin şimdiye kadarki en düşük değeridir.

2014 yılında arz fazlalığı nedeniyle %50 oranında değer kaybeden demir cevherinin fiyatı, bu yıl günümüze kadar ilave %30 oranında azalış gösterdi. ICBC Standard Bankası analisti Melinda Moore, kaydedilen son düşüşün aylardır fazla üretim yapan ve hem iç pazarda hem de küresel piyasalarda satıcı bulmakta zorlanan Çin çelik sektörünün sağlığına ilişkin kaygıları yansıttığını ifade etti. Moore, inşaat demirinin geçtiğimiz hafta finansal piyasalarda 100 Renminbi’den daha fazla değer kaybettiğini ve demir cevherinin bu eğilimi takip ettiğini sözlerine ekledi.

Deutsche Bank 2009 yılından itibaren ilk defa bu yıl demir cevherine olan küresel talebin daralacağını ve fiyatların 40 dolar/ton ile 45 dolar/ton arasında kalacağını tahmin ediyor. Beklenenden daha zayıf olan talebin daha fazla arz kısıntısına ihtiyaç duyulduğu anlamına geldiği de Deutsche Bank’ın bu hafta yayımlanan bir raporunda ifade ediliyor.

Üç büyük demir cevheri üreticisi, BHP Billiton, Rio Tinto ve Vale, üretim kapasitelerini agresif bir şekilde artırırken, düşük maliyetli üretimlerinin Çin ve diğer yerlerde yüksek maliyetli üretim yapan firmaları piyasa dışında bırakmasını umuyorlar. Bununla birlikte, navlun ücretlerinin yarılanmasını da sağlayan azalan emtia ve petrol fiyatları halihazırda çok kırılgan durumda olan bazı üreticilere biraz da olsa nefes aldırıyor. Deutsche Bank, söz konusu üreticilerin 50 dolar/ton seviyesinin altındaki demir cevheri fiyatına tahammül edebilmesi ve nakit marjlarının negatife dönmemesi için 2015 yılında maliyetlerinin %25 daha az olması gerektiğini hesapladıklarını belirtti.

Analistler, Çin’in demir cevheri arzını ne kadar daha azaltacağı konusunda ise şüpheliler; zira devlete ait maden ocaklarının kapatılması kararının temelini ekonomi dışındaki diğer unsurlar oluşturmakta. Ayrıca, Deutsche Bank raporunda Çinli üreticilerin daha uzun süre hayatta kalabilmek için maliyetleri azaltma konusunda çok becerikli olduklarını belirtiyor.

Kaynak: Financial Times  web sitesinden tercüme edilmiştir.

 

Saygılarımla
Menekşe DEMIREZEN
Teşvik Eğitimi Danışmanı
Tel: 0 212 586 50 67
Cep: 0 532 332 32 99
Mail: menekse@disticaretyonetimi.com