Demir Cevheri, Çin’in Stoklarının Azalması Üzerine Toparlanıyor

Demir Cevheri, Çin’in Stoklarının Azalması Üzerine Toparlanıyor

By: Bülent Balyemez

Demir Cevheri, Çin’in Stoklarının Azalması Üzerine Toparlanıyor

Çin’in çelik stoklarının azalması ve bir Avustralyalı üreticinin üretimini askıya alma kararının ardından, demir cevherinin fiyatı pazartesi günü %3’ten fazla bir oranda toparlanma gösterdi. Çelik Endeksi’nin fiyat değerlendirmesine göre, gösterge niteliğindeki demir cevherinin fiyatı 1,5 dolar/ton artarak 48,8 dolar/ton olarak gerçekleşti. Bu ay, çelik üretiminin hammaddesi olan demir cevherinin fiyatı endeksin yayınlanmaya başladığı 2008 yılından bu yana en düşük fiyat olarak kaydedilen 46,6 dolar/ton seviyesine kadar gerilemişti.

Demir cevheri fiyatlarındaki toparlanma, Atlas Iron’ın Avustralya’daki madenlerindeki üretimini askıya alarak piyasadan 13 milyon ton cevheri azaltacağına ilişkin Cuma günkü haberlere tepki olarak ve Çinli üreticilerinin çelik stoklarının azalması neticesinde gerçekleşti.

Citigroup, demir cevheri fiyatının sektörün önde gelen üreticilerinin Çin’deki talep yavaşlamasına rağmen üretimlerini artıyor olmaları nedeniyle üçüncü çeyrekte 36 dolara kadar düşeceğini ve yılın geri kalan bölümünde de 40 doların altında bir düzeyde gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Standard & Poor’s demir cevheri fiyatlarına ilişkin yapmış olduğu fiyat tahminlerini aşağıya çekerek, Vale, Rio Tinto ve BHP Billiton’ın da aralarında bulunduğu bir grup üreticinin borçlanma maliyetlerinin yükselmesine sebebiyet verebilecek not indirimine karşı kırılgan olduğu hususunda uyarıda bulundu. S&P daha evvel 65 dolar olarak belirlediği demir cevheri fiyat tahminini piyasadaki arz talep dengesizliğinin önümüzdeki birkaç yıl daha süreceğini düşünerek bu yıl için 45 dolar önümüzdeki yıl için ise 50 dolar seviyesine indirdi.

Anglo American, Fortescue Metals ve Exxaro da, S&P’nın iki-üç hafta içerisinde gerçekleştirilecek değerlendirmesinde not indirimiyle karşılaşabilecek firmalar arasında yer alıyor