Çin’in Çelik Üretimi Düşüyor Ancak Talep Korkulan Kadar Zayıf Değil

Çin’in Çelik Üretimi Düşüyor Ancak Talep Korkulan Kadar Zayıf Değil

By: Bülent Balyemez

Çin’in Çelik Üretimi Düşüyor Ancak Talep Korkulan Kadar Zayıf Değil

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından açıklanan son verilere göre, Çin’in Mart ayı ham çelik üretimi yıllık bazda %1,2 azalarak 69,48 milyon tona geriledi. Veriler yurt içi çelik talebinin geçen yıla göre daha zayıf seyrettiğini ancak talepteki düşüşün yavaşladığını gösteriyor.

2015 yılı ilk çeyreğinde Çin’in ham çelik üretimi geçen yılın aynı çeyreğine göre 1,7% azalarak 200,1 milyon tona geriledi. Bu üretim düzeyi yıllık 811,5 milyon tona tekabül etmekte ve bu rakam Çin Demir ve Çelik Birliği (CISA) tarafından yapılan son tahminlere eşdeğer bir üretim düzeyine işaret ediyor.

Çin’in yurtiçi görünür çelik talebinin 2015 yılı ilk çeyreğinde yıllık bazda %2,66 gerileyerek 167,5 milyon tona düştüğü belirtiliyor. 2014 yılı sonlarından beri Çin’in yurtiçi çelik talebi yıllık bazda düşmeye devam ediyor. Ancak, talepteki azalış oranı Mart ayında çelik fiyatlarında görülen kısa süreli artışın dayanaksız olmadığını gösterir şekilde yıl başından bu yana belirgin bir şekilde geriledi. Çin’in görünür çelik talebi 2015 yılı Ocak-Şubat döneminde %4,4, Mart ayında ise sadece %0,32 oranında azaldı.

Talebin 2014 seviyelerinin üzerine çıkabilmesi için, inşaat sektörünün faaliyetlerinde bir artış yaşanması gerekiyor, ancak son yayınlanan ekonomik verilere göre bu pek olası görünmüyor. Otomotiv ve ray çeliği talebi yükselmesine rağmen, çelik talebinde görülen yatay seyir, inşaat sektörü çelik talebinin halen zayıf seyrettiğini gösteriyor. Ancak talep hala fiyatları etkileyebilecek kadar güçlü gözükmekte. Mevcut şartlarda, çelik fiyatlarının demir cevheri ile hareket etmeye devam etmesi olası görünüyor.

Kaynak: Kallanish Commodities