Çin’de Alüminyum Fazlası Küresel Açığı Yavaş Yavaş Bitirecek

Çin’de Alüminyum Fazlası Küresel Açığı Yavaş Yavaş Bitirecek

By: Bülent Balyemez

Çin’de Alüminyum Fazlası Küresel Açığı Yavaş Yavaş Bitirecek

Çin’in alüminyum ürünleri ihracı artmaya devam etti. Eğer bu artış trendi devam ederse, dünyanın geri kalanında üretim fazlalığına götürebilir.  Pazartesi yayınlanan öncü gümrük verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde Çin’in birincil, alaşım ve yarı-mamul alüminyum ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %43 artış gösterdi. Ocak ve Şubat ayı rakamları bu ihracatta aslan payının çubuk, tel, levha, sac ve folyolar olduğunu gösteriyor. Bu yılın ilk iki ayında, bu kategorideki ürünlerin (yarı ürünler olarak adlandırılıyor) ihracatı %91 artarak 770.000 tona çıktı.

Yarı ürünler ihracatı artışında %13 oranındaki KDV iadesinin alüminyum üzerindeki %15 ihracat vergisini büyük ölçüde dengelemesi etkili oldu. Vergi iadesi uygulaması birincil alüminyumda uygulanmıyor. Ancak genel görüş, Çin’in bu yarı mamul ihracatının çoğunun ithalatçılar tarafından eritilip tekrar imalat için kullanıldığı yönünde.

Bu yarı mamuller, Londra Metal Borsası (LME) aracılığıyla tedarik edilen stoklara karşı özellikle teslimat primi dikkate alındığında rekabetçi bir fiyata sahip olduğundan, Çin’in dışındaki alüminyum tüketicileri için cazip gelmektedir. Londra Metal Borsası 3 aylık gösterge kontratı, bu sene şimdiye dek %2,2 değer kaybıyla Çarşamba günü (16 Nisan) 1.812$/ton fiyatla kapandı. Şangay Vadeli İşlemler Borsasında eşdeğer sözleşmedeyse Çarşamba günü sene başından itibaren neredeyse hiç değişmeyerek 13.060 Yuan/ton  (2.109$) ile kapanış gerçekleşti. Bu iki gösterge arasındaki fark şu an 300$/ton düzeyinde bulunmaktadır. Bu miktar, kabaca LME fiyatları üzerine konan teslimat primleri ile aynı düzeyde.

Daha fazla Çin alüminyumunun bölgesel ve küresel piyasalara ulaşmasıyla bu primlerin düşmeye devam etmesi – en azından başka yerlerden alüminyum tedariğinin daha fazla rekabetçi olacağı düzeye kadar- olası görünüyor.

AZ China isimli danışmanlık firmasına göre, geçen sene yıllık 36 milyon ton kapasitesi ve 27,5 milyon çıktı ile Çin’in üretimi arttırmak için hala çok fazla alanı var