Çin ve Avustralya Arasında Kömür ve Demir Maliyetini Azaltacak Serbest Ticaret Anlaşması Yapıldı

Çin ve Avustralya Arasında Kömür ve Demir Maliyetini Azaltacak Serbest Ticaret Anlaşması Yapıldı

By: Bülent Balyemez

Çin ve Avustralya Arasında Kömür ve Demir Maliyetini Azaltacak Serbest Ticaret Anlaşması Yapıldı

Çin ve Avustralya arasında Çarşamba günü imzalanan serbest ticaret anlaşması, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin emtia tedariğinin daha fazla garantiye alınmasını sağlayacak ve endüstri uzmanlarının belirttiğine göre, kömür ve demir cevheri gibi maddelerde Çinli kullanıcıların maliyetlerinin azalmasına katkı sağlayacak.

10 yıldan fazla süren müzakereler ve Kasım ayında iki ülke arasında imzalanan Niyet Bildirgesi sonrası, iki taraf Çin- Avustralya STA anlaşmasını imzaladı. Bu anlaşma, Çinli çelik şirketleri ve elektrik santrallerine, demir cevheri ve termal kömür ithalatında daha fazla seçenek sunuyor.

Bunun yanında, Lange Çelik Bilgi Araştırma Merkezi’nde üst düzey araştırmacı olan Zhang Lin, bu anlaşmanın zaten zayıf piyasa ve düşen fiyatlardan zarar gören Çinli madenciler için daha sert bir rekabet ortamına neden olacağını ifade etti.

Avustralya, Çin’in toplam demir cevheri talebinin üçte ikisini sağlayarak ülkenin en büyük demir cevheri tedarikçisi konumunda bulunmaktadır.

Zhang, Çin’in ekonomik yavaşlamasının daha düşük çelik talebine yol açtığını ve bunun da düşen demir cevheri ithalatına neden olduğunu ifade ederek, bu durumun Avustralya madencilik sektörünün ülkenin büyümesinin yaklaşık yarısını oluşturması sebebiyle Avustralyalı madenciler arasında endişeye yol açtığını sözlerine ekledi.

Bu STA, Avustralyalı demir cevheri madencilerine de, Çinli satın alıcılara tercihli koşullarda ürettiklerini satmalarına imkan sağlayacak.

Avustralyalı kömür üreticileri açısından da de bu anlaşma fayda sağlayacak. Anlaşmada, Avustralya’dan Çin’e ihraç edilen kok kömürü üzerindeki tarife, derhal %3’den sıfıra indirilerek son bulacak. Termal kömürde ise 2 yıl içinde tarifede kademeli indirim sağlanacak. Bunların yanında, eczacılık ürünleri ve araç motorlarını da içeren geniş bir yelpazede Avustralya’da imal edilen mallarda da tarifeler kaldırılacak.

Bu yılın ilk 4 ayında Çin’in toplam kömür ithalatının %43,6’sını Avustralya kömürü oluşturdu.  Endonezya’da üretilen kömür ile karşılaştırıldığında, Avustralya kömürü daha az sülfür içeriği ile daha yüksek kaliteye sahip ve bu da Çin’in çevresel koruma konusundaki devlet politikası ile bağdaşmaktadır.

Kaynak:  China Mining web sitesinden özetlenerek tercüme edilmiştir.