CHIST-ERA II Projesi 2014 Çağrısı

CHIST-ERA II Projesi 2014 Çağrısı

By: Bülent Balyemez

PROGRAMIN AMACI: CHIST-ERA (European Coordinated Research on Long term Challenges in Information and Communication Sciences & Technologies ERA-Net) Projesi, Avrupa Komisyonu tarafından AB 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen bir ERA-NET projesidir. Projenin temel amacı, uluslararası işbirlikleri yoluyla Bilgi ve İletişim Teknolojileri alanında çığır açacak ileri araştırma projelerinin desteklenmesidir.

 

ÇAĞRI ÖZEL ŞARTLARI
CHIST-ERA 2014 çağrı başvuruları 13 Ekim 2014 tarihinde başlamış olup, başvurular tek aşamalı olarak gerçekleşecektir. 13 Ocak 2015 tarihinde (17h00 CET) kapanacak olan çağrıya başvurular elektronik ortamda alınacaktır.

 

CHIST-ERA 2014 çağrısına sunulacak projelerde çağrıya ortak olan ülkelerden en az 3 araştırma grubu yer alabilecek, bu grupların en az 3 farklı katılımcı ülkeden olması beklenecektir.

 

ÇAĞRI KONULARI
Çağrı iki konuyu kapsamaktadır,
Topic 1:Resilient Trustworthy Cyber-Physical Systems (RTCPS)
Topic 2: Human Language Understanding: Grounding Language Learning (HLU)
Konu başlıklarının teknik detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

 

ULUSLARARASI ORTAK PROJE TEKLİF ÇAĞRISI
CHIST-ERA projesinde yer alan, ulusal fon sağlayan ve bilim ve teknoloji alanlarında politika belirleyen kuruluşlardan, 2014 çağrısına katılacak ve ortak araştırma projelerine ulusal fon sağlayacak kuruluşlar belirtilmiştir.

 

ORTAK ARAMA / OLMA
Çağrı sayfasında yer alan Ortak Arama Aracı (Partner Search Tool) vasıtasıyla ortak arama duyurusu oluşturabilir,  proje fikrinize uygun ortaklar arayabilir ve ortak arayan konsorsiyumlar ile niyet beyanınız vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz. Tüm niyet beyanları çağrı sayfasında yer alan bağlantı vasıtasıyla incelenebilmektedir.