ChemChina Pirelli İçin 7,1 Milyar Avroluk Teklif Yaptı

ChemChina Pirelli İçin 7,1 Milyar Avroluk Teklif Yaptı

By: Bülent Balyemez

ChemChina Pirelli İçin 7,1 Milyar Avroluk Teklif Yaptı

Dünyanın 5’inci büyük araç lastiği üreticisi Pirelli China National Chemical Corp.’un 7,1 milyar dolarlık teklifiyle karşı karşıya. Anlaşmanın sağlanması durumunda, İtalya üretim sanayinin sembolü Çinlilerin eline geçecek.

Pirelli’nin ortakları tarafından Pazar günü kabul edilen anlaşma, ekonomik durgunluktan çıkma belirtileri gösteren Avrupa’da zayıf Avro’dan fayda sağlayan nakit zengini Çinlilerin İtalya’da gerçekleştirdikleri devralmaların son halkası oldu.

Devralmalardan sorumlu Başkan Ren Jianxin açıklamasında, bu alımın kamu şirketi olan ChemChina’ya yüksek kar marjlarıyla satılan birinci kalite lastik üretim teknolojisine erişim ve İtalyan firmaya devasa Çin pazarına giriş desteği sağlayacağını ifade etti.

Pirelli için yapılan teklif, Başbakan Xi Jinping’in eski ve şu anda görevde bulunan kamu şirketleri yöneticilerini hedef alan rüşvet karşıtı baskısının getirdiği aradan sonra Çinli kamu şirketlerinin küresel devralma piyasasına geri dönüşünün işareti olarak algılanıyor.

Thomson Reuters’ın verilerine göre; bu alım Çin kamu şirketlerinin beşinci en büyük yurtdışı alımı ve MMG liderliğinde geçen yıl gerçekleştirilen Peru’daki Las Bambas bakır madeninin Glencore şirketinden alınmasından bu yana gerçekleştirilen ilk önemli alımı olacak.

ChemChina’nın lastik üretim birimi China National Tire&Rubber ilk olarak İtalyan Camfin’in sahip olduğu %26,2’lik kısmı satın alacak ve sonrasında kalan kısım için teklifte bulunacak.