Büyümenin Yeni Yolları (New Ways to Growth) Sosyal İnovasyon içeren İş Fikirlerine yönelik Para Ödül

Büyümenin Yeni Yolları (New Ways to Growth) Sosyal İnovasyon içeren İş Fikirlerine yönelik Para Ödül

By: Bülent Balyemez

,

Avrupa Komisyonu’nun İç Piyasa, Sanayi, Girişimcilik ve KOBİlerden sorumlu Genel Müdürlüğü, para ödüllü 2015 yılı Avrupa Sosyal İnovasyon Yarışmasını ilan etmiştir. 2015 yılı yarışmasının adı “Büyümenin Yeni Yolları (New Ways to Growth)” olarak belirlenmiştir. Yarışmanın amacı, sosyal inovasyonun toplumu etkileyen sorunlara çözümler getirebilme ve Avrupa’nın kapsayıcı büyümesine katkı sağlama potansiyeli hakkında farkındalık düzeyini artırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Avrupa’nın büyüme yaklaşımını geliştirebilecek yenilikçi girişim fikirleri ödüllendirilecektir. Yarışma 2 aşamalı olup birinci aşama sonunda yarı-finale kalanlar ödüllendirilecektir. İkinci aşamada ise birinci olacak İş Fikri Sahibi ödüllendirilecektir. Başvurusu yapılacak olan girişim fikirleri, olgunlaşmakta veya henüz olgunlaşmamış olabilir. Ancak halihazırda hayata geçmiş İş Fikirleri ile başvuru yapılamaz. Bir İş Fikri Sahibi, birden fazla iş fikri ile başvuru yapabilir ve birden fazla iş fikri başvurusunda ortak olarak yer alabilir. Başvurular, Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden birinde (tercihan İngilizce) yapılabilir.
Sosyal İnovasyon tanımı: Sosyal İnovasyon, insan, toplum ve gezegen için sürdürülebilir bir yaşam sağlamak üzere, var olan Toplumsal, Kültürel, Ekonomik ve Çevresel Sorunlara yenilikçi çözümler üretmek ve bunları hayata geçirmektir.

· 2012-2013 döneminde ödül alanlar: http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=6699&lang=en&title=Best-social-innovation-ideas.-New-ways-to-create-new-jobs-and-businesses
· 2013-2014 döneminde ödül alanlar: http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=7531&lang=en&title=Three-projects-meet-the-European-Job-Challenge-and-receive-the-Social-Innovation-Prize
Son başvuru tarihi: 8 Mayıs 2015, saat: 13.00 (Brüksel yerel saati ile 12.00)
Duyuru ve Başvuru için: http://ec.europa.eu/growth/industry/innovation/policy/social/competition
Online Başvuru Formu: https://eusic.wufoo.com/forms/z1268hn81tsrlhn/?

Kimler başvurabilir?

Avrupa Birliği ile Türkiye dahil Asosiye Ülkelerden;
· Gerçek kişiler
· Kar amacı güden kuruluşlar
· Kar amacı gütmeyen kuruluşlar (kamu kurumları ve kuruluşları hariç)
Başvurular, tek başına veya kişilerden veya kurumlardan oluşan ekipler halinde sunulabilir. Avrupa Komisyonu, çevrimiçi başvuru formunu ekip adına dolduran kişiyi ekip adına hareket eden asıl Başvuru Sahibi olarak muhatap alır.
Ödüller: Para ödülü, İş Fikri Sahiplerinin iş fikirlerini hayata geçirmeleri için verilmektedir.

· Birinci Aşama (2015) değerlendirmeleri sonucunda yarı-finale kalan 3 İş Fikri Sahibinin her birine teşvik amacıyla € 50 bin verilecektir.
· İkinci Aşama (2016) değerlendirmeleri sonucunda birinci olacak İş Fikri Sahibine takdir amacıyla € 50 bin verilecektir.
· Yarı Finalistlere ve Birinci olacak İş Fikri Sahibine Avrupa çapında görünürlük imkanı
· Yarı Finalistlere sosyal inovasyon uzmanları, kurumlar, yatırımcılar ile Avrupa ve ötesini kapsayan ağlara dahil olma imkanı
Değerlendirme kriterleri

Aşama
Kriter
Ağırlık
Birinci Aşama (2015)
İnovasyon düzeyi
%50
Etki düzeyi
%30
Sürdürülebilirlik ve Ölçek
%20
İkinci Aşama (2016)
İnovasyon düzeyi
%33,33
Etki düzeyi
%33,33
Sürdürülebilirlik ve Ölçek
%33,33
Dikkat edilmesi gereken hususlar

· Başvuru yapmadan önce Başvuru Kurallarının (Rules) ve Sıkça Sorular Sorular dokümanlarının incelenmesi tavsiye edilmektedir.
· Başvurusu yapılacak olan girişim fikirleri, olgunlaşmakta veya henüz olgunlaşmamış olabilir. Ancak halihazırda hayata geçmiş İş Fikirleri ile başvuru yapılamaz.
· Kamu Kurumları ve Üniversitelerden başvuru yapmak isteyen adaylar, kurum adına değil şahıs olarak başvuru yapabilirler.
· Bir İş Fikri Sahibi, birden fazla iş fikri ile başvuru yapabilir ve birden fazla iş fikri başvurusunda ortak olarak yer alabilir.
· Ödül başvurusu yapılan İş Fikri için Avrupa Birliği’nin başka bir fon kaynağından (ör. Horizon 2020, COSME, FP7, CIP, ENPI, IPA, LLP vb.) yararlanılmıyor olması gerekmektedir.
Başvuru ve değerlendirme süreci

· Son başvuru tarihi: 8 Mayıs 2015 (saat: 13.00)
· Yarı-Finalistlerin belirleneceği birinci Jüri toplantısı (Brüksel): 15 Temmuz 2015
· Yarı-Finalistler için Mentor Akademisi (Viyana): 7 – 9 Eylül 2015
· Yarı-Finalistlerden detaylı başvuruların alınması için son tarih: 23 Eylül 2015 (saat: 13.00)
· Finalistlerin belirleneceği ikinci Jüri toplantısı (Brüksel): 21 Ekim 2015
· Ödül Töreni (Brüksel): 25 Kasım 2015 (kesin değil)
Sorularınız ve daha fazla bilgi için: info@socialinnovationprize.eu