BRICS Kalkınma Bankası ve Beklenmedik Durum Rezerv Fonu

BRICS Kalkınma Bankası ve Beklenmedik Durum Rezerv Fonu

By: Bülent Balyemez

BRICS Kalkınma Bankası ve Beklenmedik Durum Rezerv Fonu

15 Temmuz 2014 tarihinde Fortaleza’da düzenlenen 6. BRICS Zirvesi marjında, Beklenmedik Durum Rezerv Fonu Düzenlemesini Kuran Antlaşma akdedilmişti. Bahsekonu antlaşma çerçevesinde muhtemel ekonomik krizlere karşı BRICS ülkelerinin oluşturduğu 100 milyar Dolarlık sözkonusu fon, 1 Temmuz 2015 Salı gününden itibaren 30 gün sonra kullanılabilir hale gelecektir. Anılan fon, BRICS ülkeleri için uluslar arası para piyasalarında Uluslararası Para Fonuna (IMF) alternatif bir rol oynayabilecek ve BRICS ülkelerinin IMF’ye bağımlılığını azaltabilecektir.

6. BRICS Zirvesi kapsamında, Beklenmedik Durum Rezerv Fonu Düzenlemesini Kuran Antlaşma’nın yanı sıra BRICS Kalkınma Bankasını kuran anlaşma da imzalanmıştı. BRICS Kalkınma Bankası da Batılı kuruluşlara (bu defa Dünya Bankası) bir alternatif olarak özellikle Çin Halk Cumhuriyeti tarafından desteklenmektedir. BRICS Kalkınma Bankasını kuran anlaşmanın ise 2015 yılı sonunda yürürlüğe girmesi beklenmekte olup, bankanın üyeliği tüm Birleşmiş Milletler üyesi ülkelere açık olacaktır.

Kaynak:

http://thebricspost.com/100bn-brics-monetary-fund-to-be-operational-in-30-days/#.VZPoaflVhBc

http://brics6.itamaraty.gov.br/media2/press-releases/220-treaty-for-the-establishment-of-a-brics-contingent-reserve-arrangement-fortaleza-july-15

http://brics6.itamaraty.gov.br/media2/press-releases/219-agreement-on-the-new-development-bank-fortaleza-july-15

http://www.aljazeera.com/news/2015/07/china-ratifies-creation-brics-bank-150701045037525.html

http://www.businessinsider.com/afp-brics-bank-to-be-operational-by-end-of-2015-south-africa-2015-6