Azerbaycan Büyük Ölçekli Bir Petrokimya Tesisi İnşa Edecek

Azerbaycan Büyük Ölçekli Bir Petrokimya Tesisi İnşa Edecek

By: Bülent Balyemez

Azerbaycan Büyük Ölçekli Bir Petrokimya Tesisi İnşa Edecek

Azerbaycan, yıllık üretim kapasitesi 12 milyar metreküp olan dev bir petrokimya tesisi inşa etmeyi hedefliyor. Projenin başlangıç tarihi 2021 olarak belirlenmekte olup, bu tarih Azerbaycan’ın Türkiye ve AB’ye yıllık 16 milyar metreküp hacminde doğalgaz ihraç etmeye başlayacağı tarihe denk gelmektedir.

SOCAR Stratejik Kalkınma Başkan Yardımcısı Tofig Gahramanov, Bakü’de gerçekleştirilen 22. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı’nda konuya ilişkin bir açıklamada bulunup, SOCAR’ın söz konusu Petrol ve Doğalgaz İşleme Tesisini zamanında bitirmek için gerekli tüm çalışmaları yürütmeye devam ettiğini belirtti.

Aynı zamanda Petrol ve Doğalgaz İşleme Tesisi Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Gahramanov projenin hızlandırılabilmesi için yabancı yatırımcı çekme de dahil olmak üzere bir sürü seçeneği değerlendirdiklerini, birçok yabancı firmanın projede yer almak için oldukça hevesli olduğunu ifade etti. Yabancı yatırımcıların projede SOCAR ile yabancı ortaklık kurma suretiyle yer alabileceği; projenin stratejik önemi göz önüne alındığında SOCAR’ın en az %51 hisseyi elinde bulundurmak istediği belirtildi.

Azerbaycan’ın Abşeron doğalgaz sahası projesinin işletmecisi olan ve projenin %40 hissesini elinde bulunduran Total’in Trans-Adriyatik ve Trans-Anadolu boru hatlarında herhangi bir hissesinin olmayışının, Abşeron’da üretilen doğalgazın Avrupa pazarlarına taşınmasında zorluk çıkarabileceği, bu yüzden de Total’i n bahsi geçen Petrol ve Doğalgaz İşleme Tesisi’ne yatırım yapmak yoluyla bu eksikliği gidermeyi hedeflediği vurgulanmaktadır. Total’d en konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Total’in ortakları ile birlikte Abşeron doğalgaz sahasında üretilen gazın ticarileştirilebilmesi için değişik seçenekleri değerlendirdiğini, alternatifler arasında %10 hissesi Total firmasına ait olan Azerbaycan ile Gürcistan’ın Türkiye sınırları arasında yer alan Güney Kafkasya boru hattı ile taşınmasının olduğu belirtilmekte.

2011 yılında keşfedilen ve 350 milyar metreküp doğalgaz rezervine haiz olan Abşeron sahası Bakü’den 100 kilometre uzaklıkta Hazar Denizi’nin 500 metre altında yer almaktadır. 2021 itibariyle sahanın yıllık üretim kapasitesinin yıllık 5 milyar metre küp olacağı tahmin edilmektedir.

SOCAR Ekonomik İlişkiler Departmanı Başkan Yardımcısı Suleyman Gasimov gazetecilere 3 Haziran 2015 tarihinde yaptığı açıklamada Petrol ve Doğalgaz İşleme Tesisi projesi için 7 milyar dolar yatırıma ihtiyaç olduğunu, 2021 yılı itibariyle tesiste 860.000 metrik tonluk petrokimya ürünü üretimi olacağını vurguladı.