Avusturya Avrupa’ya yapılan yatırımlarda orta sırada

Avusturya Avrupa’ya yapılan yatırımlarda orta sırada

By: Bülent Balyemez

Avusturya Avrupa’ya yapılan yatırımlarda orta sırada

Danışmalık firması Ernst & Young’ın yayınladığı rapora göre düşük enerji fiyatları ve zayıf Avro 2014 yılında Avrupa’ya uluslararası yatırımlarda artışa neden olmuştur. Söz konusu yatırımlarda Avusturya, Avrupa’ya yapılan Doğrudan Yabancı Yatırımlar (DYY) arasında orta sırada yer almıştır.

Avrupa genelinde 2014 yılında DYY bir önceki yıla göre %36 artış göstererek 305 milyar Avro değerinde ciro oluşturmuştur. Ancak, iş gücü halen kriz öncesi 2008 yılı seviyesinin altında seyretmektedir.

Avusturya, 39 yatırım projesiyle 44 ülke arasında 22 inci sırada yer almış olup, Avustruya’ya en çok yatırım yapan ülkeler sırasıyla Almanya ve İsviçre olmuştur.

İngiltere DYY açısından ilk sırada yer almış, söz konusu ülkeyi sırasıyla Almanya ve Fransa takip etmiştir. Avrupa’ya yapılan DYY’nin yarısından fazlası söz konusu 3 ülke arasında paylaşılmıştır.

Diğer taraftan, Avustruya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü verilerine göre 2015 yılının ilk çevreğinde Avustruya ekonomisi durağan seyretmiş olup, büyüme bir önceki çeyreğe göre %0,1, 2013 yılının aynı dönemine göre ise %0,3 olarak gerçekleşmiştir.