Arjantin’de Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (13-17 Nisan 2015)

Arjantin’de Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (13-17 Nisan 2015)

By: Bülent Balyemez

 

1- Arjantin Sanayiciler Birliği Başkanı Héctor Méndez, enflasyonun yavaşlama eğiliminde olduğunu belirterek, ücret artış taleplerinde ılımlı bir yaklaşım gösterilmesi ve %15-%20 aralığında artış talep edilmesi gerektiğini dile getirdi. Méndez açıklamasında, Arjantin’de işçi ücretlerinin bölgedeki pek çok ülkeye kıyasla yüksek olmasından dolayı rekabet gücünün zayıfladığını, örneğin Arjantin’de işgücü maliyetinin Meksika’n ınkinden üç kat fazla olduğunu ve bu nedenle ihracatın giderek zorlaştığını da vurguladı. Méndez ayrıca, bu şekilde devam edilmesi durumunda yakın gelecekte işsizlik oranının yükselmesinin çok muhtemel olduğuna dikkat çekti.

2- Ekonomi Bakanı Axel Kicillof ve İç Ticaret Müsteşarı Augusto Costa tarafından yapılan bir basın konferansında, uygulanmakta olan fiyat kontrol (Precios Cuidados) programının 476 ürünü ve 107 firmayı kapsar hale geldiği belirtildi. 7 Haziran 2015 tarihinde fiyatların %2.8 oranında artırılması hususunda Hükümet-firmalar-tüketiciler tarafından uzlaşma sağlandığı açıklandı.

3- Arjantin Sanayiciler Birliği (UIA) Başkan Yardımcısı José Urtubey tarafından yapılan açıklamada, gelir vergisi eşiğinin yükseltilmesi talebiyle bağlantılı olarak sendikaların greve gitme tehdidinde bulunmaktan vazgeçmeleri ve işyerlerinin, çalıştırdıkları işçilerin gelir vergilerini ödemeleri gerektiğini dile getirdi.

4- Nissan tarafından, Renault’nun Córdoba’da bulunan Santa Isabel fabrikasında “NP3000 Frontier” modelinin üretimine ilişktin yatırım yapılacağı duyuruldu. Planlanan yatırımın 600 milyon Dolara malolmasının öngörüldüğü ve modelin üretimine 2017 yılsonu veya 2018 yılbaşında başlanılmasının planlandığı beyan edildi. Firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, orta vadede Arjantin’in 1 milyon adet araç satışını gerçekleştirebilecek kapasitede olduğu ifade edildi.

5- İlgili sektör kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, ikinci el araç satışlarının bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla Mart ayında %12.69 oranında artış gösterdiği ve 137,287 adet araca ulaşıldığı bildirildi. Söz konusu artışın ardındaki en temel sebebin, yeni araç üretim rakamlarında gözlenen düşüş olduğu yorumu getirildi.

6- Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan World Economic Outlook’ta yer alan bilgiler çerçevesinde, Arjantin’de enflasyonun 2015 yılında %18 düzeyinde, 2016 yılında ise %23.2 düzeyinde gerçekleşmesinin beklendiği haberlere yansıdı. Söz konusu tahmine göre, Arjantin’in dünyada en yüksek 5inci enflasyon düzeyine sahip olacağı öngörülüyor. Aynı Rapor’da, cari açığın 2015 yılında GSYH’nın %1.7’si, 2016 yılında ise %1.8’i düzeyinde olmasının hesaplandığı yer alıyor. Belgede, Arjantin ekonomisinin 2015 yılında %0.3 oranında daralacağı, 2016 yılında ise %0.1 oranında büyüyeceği öngörüsüne de yer veriliyor. Raporda ayrıca, işsizlik oranının 2015’te %7.3, 2016 yılında %8.1 seviyesinde olmasının hesaplandığı belirtiliyor.

7- Cumhurbaşkanı Fernández, Honda’nın Buenos Aires eyaletinin Campana şehrinde ilk etapta 28.2 milyon Dolarlık yatırım yapmayı planladığını ve yılda 15,000 adet HR-V aracı üretilmesinin öngörüldüğünü duyurdu. Ayrıca, 2015’in ikinci yarısında iki yeni motorsiklet üretim hattının devreye girmesinin planlandığı ve bu ilave üretimin senede 10 milyon Dolar ek ihracat imkanı yaratacağı beyan edildi.

8- Cumhurbaşkanı Fernández tarafından Mart ayında açıklanan H.O.G.A.R programı uyarınca başlatılan ve doğalgaz sistemine bağlı olmayan meskenlerin faydalanmasının öngörüldüğü doğrudan para yardımı şeklindeki destek programı kapsamında mevcut durumda 1,5 milyon ailenin yardımdan yararlanmaya başladığı ve 2 milyon aileye ulaşılmasının hedeflendiği hususu Ekonomi Bakanı Kicillof tarafından duyuruldu.

9- Ekonomi Bakanı Kicillof ile Merkez Bankası Başkanı Vanoli, Dünya Bankası Grubu’nun ve Uluslararası Para Fonu (IMF)’nun 17 Nisan tarihinde Vaşington’da başlayan 2015 İlkbahar Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’ye hareket etti. Ziyaret vesilesiyle Kicillof’un davacı fonlar konusunda IMF’nin desteğini talep ettiği ve iki ayrı partide toplam 675 milyon Dolar Dünya Bankası kredisinin anlaşmasını imzaladığı basında yer aldı. Söz konusu kredinin 250 milyon Dolarlık bölümünün altyapı ve öğretmen eğitim odaklı kırsal eğitim, 425 milyon Dolarlık bölümünün ise genç nüfusun istihdamını teşvik eden Hükümet programı için kullanılacağı açıklandı.

10- Demiryollarının kamulaştırılacağına ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Fernandez tarafından 1 Mart 2015 tarihinde yapılan açıklamayı müteakip konuyla ilgili başlatılan yasama süreci, yasa tasarısının Senato’da onaylanmasıyla birlikte tamamlandı. Yasanın, Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından onaylanmasını ve Resmi Gazete’de yayımlanmasını müteakip yürürlüğe girmesi bekleniyor.

11- Arjantin’in süregelen borç sorunu kapsamında davacı fon sahipleri ile Citibank Group arasında imzalanan anlaşma nedeniyle Arjantin Merkez Bankası tarafından Citibank Argentina’nın CEO’su olarak çalışma izni iptal edilen Gabriel Ribisch’in görevine iadesini teminen Citibank’ın yaptığı temyiz başvurusunun reddedildiği haberlere yansıdı.

12- INDEC tarafından açıklanan verilere göre Mart ayında enflasyon %1.3  düzeyine gerçekleşti. Bu çerçevede, yılın ilk üç ayında enflasyon %3.4 seviyesinde, son 12 aylık enflasyon ise %16.5 seviyesinde kaydedildi.

Kaynak: Buenos Aires Herald, MercoPress

Yayımlayan: Buenos Aires Ticaret Müşavirliği
Paraguay Haberleri
Paraguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (13-17 Nisan 2015)

1. Panama şehrinde gerçekleştirilen Zirve vesilesiyle biraraya gelen Cumhurbaşkanı Cartes ile ABD Kongresinin temsilcileri, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik isteklerini teyid ettiler. Paraguay’ın ekonomik istikrarına binaen ABD tarafından talep edilen görüşmede Cartes’in, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlardan toplam 11 temsilci ile ilk kez biraraya geldiği belirtildi. Görüşmede, taraflar, ekonomi, ticaret, kültür ve eğitim alanlarındaki ilişkileri geliştirerek iki ülke arasında stratejik işbirliği ihdasına yönelik girişimlerde bulunmak hususunda mutabık kaldılar.

2. Uruguay Cumhurbaşkanı Tabaré Vázquez, mevkidaşı Horacio Cartes ile Panama’da gerçekleştirdiği görüşmede, Cartes’i resmi olarak Uruguay’a davet etti.

3. Kamu-Özel Kesim İşbirliği (PPP) kapsamında finanse edilecek projelerin değerlendirilmesi konusunda daimi uzman desteği sağlamak üzere, Maliye ve Ekonomi Bakanlığı ile ABD Hazine Bakanlığı arasında bir işbirliği anlaşması imzalandığı basında yer aldı. Bu çerçevede, PPP finansmanı ile gerçekleştirilecek kamu altyapı projelerinin tespiti, tanımlanması, oluşturulması, yapılandırılması, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve müzakeresi aşamalarında ABD’nin desteğinden faydalanılacağı belirtildi.

4. Sanayi ve Ticaret Bakanı Gustavo Leite ve kendisine eşlik eden Paraguay’ın Brezilya Büyükelçisi Manuel María Cáceres tarafından yapılan açıklamada, 14-16 Nisan tarihlerinde São Paulo şehrine resmi bir ziyaret gerçekleştirileceği açıklandı. Ülkenin yeni ticaret vizyonu kapsamında, Brezilya’nın Asya ülkelerinden yaptığı ithalatın Paraguay’a kaydırılmasını teminen girişimlerde bulunulacağı haberlerde yer aldı. Brezilya’yı ziyareti vesilesiyle bu ülkedeki farklı sektörlerden 40’dan fazla Çinli firmanın temsilcisi ile de görüşmeler gerçekleştirileceği bildirildi.

Söz konusu ziyarete ilişkin olarak basında yer alan müteakip haberlerde Letie’nin, Paraguay’da yatırım yapması muhtemel ÇHC ve Japon firmalarının Brezilya’da yapmış oldukları yatırımların temsilcileri de dahil olmak üzere pek çok firma temsilcisi ile görüştüğü hususu belirtildi.

5. Amerika Kalkınma Bankası (IDB) tarafından hazırlanan bir rapora göre, Kamu-Özel Kesim İşbirliği (PPP) çerçevesinde gerçekleştirilen altyapı yatırımlarına bağlı olarak yatırım ortamı sıralamasında Paraguay’ın iki sıra yükseldiği ve 12. sıraya yerleştiği açıklandı.

6. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan World Economic Outlook’ta, Paraguay’ın 2015 yılı büyüme tahmini aşağı yönlü revize edilerek %4 olarak belirtildi.  Paraguay Hükümeti’ nin büyüme beklentisi %4.5, ECLAC’ın büyüme öngörüsü ise %4.2 seviyesinde bulunuyor. Aşağı yönlü revizyona rağmen Paraguay’ın Latin Amerika bölgesinde %4.3 oranında büyümesi öngörülen Bolivya’d an sonra ikinci en iyi performansı göstermesinin beklendiğine dikkat çekildi.

7. ABD Tarım Departmanı tarafından hazırlanan bir rapora göre, Paraguay, 2014 yılında yaklaşık 389,000 ton büyükbaş hayvan eti ihracat ederek, dünyanın beşinci büyük et ihracatçısı oldu