Arjantin Haberleri Arjantin’de Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (30 Mart-01 Nisan 2015)

Arjantin Haberleri Arjantin’de Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (30 Mart-01 Nisan 2015)

By: Bülent Balyemez

Arjantin Haberleri  Arjantin’de Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (30 Mart-01 Nisan 2015)

1- Bazı Arjantin mükelleflerinin HSBC bankasının İsviçre şubelerinde beyan edilmemiş hesaplarının bulunduğuna ve bu hesaplar ile bağlantılı olarak vergi kaçırıldığına dair yürütülen soruşturma kapsamında Arjantin Ulusal Kamu Gelirleri İdaresi (AFIP) Başkanı Ricardo Echegaray ve HSBC Arjantin CEO’su Gabriel Martino’nun ifade verecek ilk iki kişi olduğu haberlere yansıdı.

2- 31 Mart 2015 tarihinde gerçekleşen toplu taşım, karayolu nakliyesi, havayolu ulaşımı, limanlar, temizlik ve çöp toplama hizmetleri, benzin istasyonları ve bankalar gibi pek çok sektörün ve münferiden çok sayıda çalışanın iştirak ettiği, gerek Hükümet karşıtı, gerekse Hükümet yanlısı sendikaların iştirakiyle düzenlenen 24 saatlik ulusal grev sonrasında, sendika liderlerinin, taleplerine ilişkin olarak Hükümet’in cevabını bekledikleri açıklandı. Gelir vergisi başta olmak üzere ücretler konusundaki taleplerinin kabul edilmemesi durumunda bu kez 36 saat sürecek bir grev yapmayı planladıkları hususu sendikalar tarafından daha önce duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanı dahil olmak üzere, beyanat veren pek çok Hükümet yetkilisi, gelir vergisi ödemesinin toplumsal dayanışma açısından ele alınması gerektiğini, ödenen vergilerin ülkenin altyapısını iyileştirmek amacıyla kullanıldığını ve bu anlamda yoksul kesimin yaşam koşullarının iyileştirilmesine katkı sağladığını, dünyanın zengin ülkelerinde bile gelir vergisi tahsilatının yapıldığını, Arjantin’de çalışan nüfusun sadece yaklaşık %10 civarındaki kesiminin gelir vergisi ödediğini dile getirmektedir.

3- Ekim ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylar arasında yer alan Massa, seçilmesi durumunda göreve geldiği ilk gün itibariyle gelir vergisini kaldıracağını açıkladı.

4- Süregelen borç sorunu kapsamında, geçtiğimiz hafta Citibank’ı n davacı fonlar ve Hakim Griesa ile imzaladığı anlaşmanın Arjantin kanunlarına aykırılık teşkil ettiğini belirten Hükümet yetkilileri, söz konusu anlaşma geçersiz kılınıncaya kadar Citigroup’un Arjantin’ de menkul kıymetler piyasasında faaliyet göstermesini mümkün kılan iznin askıya alındığını duyurdular. Söz konusu uygulamanın bankanın standart bankacılık faaliyetlerini yapmasına engel teşkil etmediği bildirildi.

Kaynak: Buenos Aires Herald