Araştırmacılar Kayganlığı Azaltmak Amacıyla Kauçuğun İçine Cam Elyafı Ekledi

Araştırmacılar Kayganlığı Azaltmak Amacıyla Kauçuğun İçine Cam Elyafı Ekledi

By: Bülent Balyemez

Araştırmacılar Kayganlığı Azaltmak Amacıyla Kauçuğun İçine Cam Elyafı Ekledi

Kanadalı araştırmacılar yayaların kaygan yüzeylerde daha rahat ve sağlam bir şekilde yürümelerine sağlamak amacıyla yeni bir maddenin kitlesel üretimine geçmeyi hedefliyor. Araştırmacıların imalat sürecini Uygulamalı Fizik Bilimi dergisinde yer alan bir makalede özetledikleri söz konusu materyal, kışlık botlarda kullanılmak üzere, kauçuğun içerisine cam elyafı eklenmek suretiyle elde edilmektedir.

Kanada Üniversitesi Akıllı Polimerler Laboratuvarında görev yapan Hani Naguib ile birlikte söz konusu teknoloji üzerinde çalışmakta olan Rizvi, mikro ölçekte kaygan zemine gömülen bir kauçuk madde tasarladıklarını, zımpara kâğıdı dokusunda olan maddenin bir çeşit termoplastik poliüretan olduğunu, kauçuğun içine binlerce minik cam elyafının eklenmesi ile elde edildiğini, maddenin kaygan zeminlere ek olarak kuru zeminlerde de normal bir kauçuk madde gibi rahatlıkla kullanılabildiğine dikkat çekmiştir.

Reza Rizvi, yüksek sürtünmeli kompozit üretimi için gerekli olan malzemelerin yüksek maliyet yaratmadığını, asıl maliyetin söz konusu maddelerin üretim sürecinde ortaya çıktığını belirtmiş, mevcut durumda oldukça yüksek maliyetli olan üretim teknolojisini değiştirdiklerini, düşük maliyetli hızlı ve hacimli üretim yapabilecekleri bir üretim tekniği geliştirdiklerini ifade etmiştir. Araştırma ekibi, söz konusu maddenin giyilebilir bir şekilde tasarlandıktan sonra, dayanıklılığının test edilmesi ve geliştirilmesi üzerinde çalıştıklarını vurgulamışlardır.