ABD- TPA, TPP ve TTIP

ABD- TPA, TPP ve TTIP

By: Bülent Balyemez

ABD- TPA, TPP ve TTIP

Washington Trade Daily’de yayımlanan habere göre, ABD Başkanı Obama’nın ekonomik öncelikleri ticaret üzerine yoğunlaşmıştır. Kendisine ticareti geliştirme yetkisinin verilmesi (TPA), ABD’li işçi ve üreticilere büyük fayda sağlayacak olan Trans-Pasifik Ticari Ortaklığı (TPP) Anlaşması ile Trans-Atlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması (TTIP) Obama’nın 2015 yılında ağırlık verdiği ve tamamlamak istediği projelerin başında gelmektedir.
Habere göre, TPP’nin imzalanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte, TPP ülkelerinden ABD’ye girecek olan ucuz ithal mallar; özellikle tekstil ve giyim sektöründe, ABD ile imzaladıkları serbest ticaret anlaşmaları sonucunda pazar payları büyümüş olan Orta Amerika ülkelerini olumsuz yönde etkileyebilecektir. 
Öte yandan, TTIP ile ilgili olarak, ABD Ticaret Temsilcisi Froman ile AB Ticaret Komiseri Malmstrom 20 Mart Cuma günü Brüksel’de bir araya gelerek karşılıklı beklenti ve hedeflerini paylaşmışlardır. TTIP müzakerelerinin dokuzuncu turunun, Nisan ayında, ABD’de gerçekleştirilmesi öngörülmüştür.

Kaynak: Washington Trade Daily, 23/03/2015