AB, Çin’den ve Tayvan’dan İthal Edilen Soğuk Haddelenmiş Paslanmaz Çeliğe Anti-Damping Vergisi Koydu

AB, Çin’den ve Tayvan’dan İthal Edilen Soğuk Haddelenmiş Paslanmaz Çeliğe Anti-Damping Vergisi Koydu

By: Bülent Balyemez

AB, Çin’den ve Tayvan’dan İthal Edilen Soğuk Haddelenmiş Paslanmaz Çeliğe Anti-Damping Vergisi Koydu

AB Komisyonu, EUROFER tarafından Mayıs 2014 tarihinde iletilen şikayet üzerine Çin’den ve Tayvan’dan ithal edilen soğuk haddelenmiş paslanmaz çeliğe sırasıyla %25,2 ve %12 oranında olmak üzere geçici anti-damping vergisi koydu. Komisyonun araştırmaları sonucu, Çin’den ve Tayvan’dan ithal edilen soğuk haddelenmiş paslanmaz çeliğin dampingli fiyattan satıldığı ve bunun AB paslanmaz çelik sanayisine ciddi derecede zarar verdiği teyit edildi.
2010-2013 döneminde Çin ve Tayvan’dan yapılan ithalat %70 kadar büyüdü ve aynı dönemde bu ülkelerin AB’deki piyasa payı %64 arttı. Çin ve Tayvan, Birliğe bütün AB piyasasının yaklaşık %17’sine tekabül eden 620 milyon Avroluk soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik ihraç etti.
Çin ve Tayvan’dan AB’ye yapılan dampingli ithalat AB’de ortalama %10,5 oranında fiyatları kırdı ve bu ithalat artışı nedeniyle AB sanayisi pazar payını koruyamıyor ya da karlılığını yitiriyor.
2014 yılında ise bu ithalattan gelen baskı, %200’ü geçen ithalat hacmi büyümesi ve 2010 ile karşılaştırıldığında %180 oranında piyasa payı artışı ile durumu daha da kötüleştirdi.
Alınan en son kararda gösterilen Çinli şirketler listesinde Baosteel Stainless Steel Co Shanghai, Ningbo Baoxin Stainless Steel Co Ningbo, Shanxi Taigang Stainless Steel Co Taiyun City and Tianjin TISCO and TPCO Stainless Steel Co, Tianjin City yer almaktadır. Listede bulunan Tayvanlı firmalar arasında ise  Chia Far Industrial Factory Co Taipei City, Tang Eng Iron Works Co Kaohsiung City and Yieh United Steel Corp Kaohsiung City bulunmaktadır.
Bunun yanında 14 Ağustos 2014 tarihinden bu yana, AB Komisyonu Çin’d en ithal edilen soğuk haddelenmiş paslanmaz çeliğe karşı anti-sübvansiyon araştırması yürütüyor ve bu araştırmanın geçici sonuçları da 2 ay içerisinde yayınlanacak.