Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (13-17 Nisan 2015)

Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (13-17 Nisan 2015)

By: Bülent Balyemez

Uruguay’da Öne Çıkan Ekonomik Gelişmeler (13-17 Nisan 2015)

1) Panama’da gerçekleştirilen Zirve’de Uruguay Cumhurbaşkanı Tabaré Vázquez, uluslararası hukuka tam olarak riayet edilmesi, anlaşmazlıkların barışçıl yollardan çözümlenmesi ve ülkelerin iç işlerine müdahale edilmemesi ilkelerine olan bağlılığını teyid etti. Küba’nın Zirve’ye iştirakinden duyduğu memnuniyeti ve Kolombiya’daki barış sürecine desteğini dile getiren Cumhurbaşkanı, ABD’nin Venezüela’ya ilişkin kararına katılmadığını beyan etti ve Uruguaylıların saygılı olduklarını, ancak ilgisiz kalmadıklarını vurguladı.

2) Cumhurbaşkanı Vázquez, mevkidaşı Horacio Cartes ile Panama’da gerçekleştirdiği görüşmede, Cartes’i resmi olarak Uruguay’a davet etti.  Vazquez, Mercosur gibi ortak konuların yanısıra, iki ülke ilişkileri bakımından önem taşıyan altyapı ve enerji gibi alanlarda da işbirliği yapmanın önem taşıdığını dile getirdi.

3) Mercosur ile AB arasında uzun zamandır devam etmekle birlikte bir süredir akamete uğramış olan Serbest Ticaret anlaşması görüşmelerine yeni bir ivme kazandırabilmek amacıyla Uruguay ve Brezilya Dışişleri Bakanları Rodolfo Nin Novoa ve Mauro Vieira’nın bu hafta Brasil’de biraraya gelecekleri açıklandı.

4) Uruguay Sanayi Odaları (CIU) tarafından açıklanan verilere göre, Şubat ayında sanayi ürünlerinin ihraç fiyatlarında Dolar bazında önemli düşüş kaydedildi. Bu çerçevede fiyatlar, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %5.3, Ocak ayına kıyasla ise %3.4 oranında geriledi. Brezilya, Venezüela, Arjantin, AB ve Rusya Federasyonu gibi Uruguay’ın başlıca ihraç pazarı olan pek çok ülkede ekonomik sorunların yaşanması ve yerel paraların Dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle Uruguay mallarına olan talebin olumsuz etkilendiğine işaret edildi.

5) Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan World Economic Outlook’ta yer alan öngörü çerçevesinde Uruguay ekonomisinin 2015 yılı büyüme beklentisinde bir değişiklik yapılmadı. Ekonominin 2015 yılında %2.8, 2016 yılında ise %2.9 oranında büyümesinin beklendiği, bu rakamların Güney Amerika ortalamasının üzerinde olduğu, bununla birlikte, Uruguay’ın büyüme performansı bakımından Bolivya, Paraguay, Peru ve Kolombiya’nın gerisinde kalmasının öngörüldüğü belirtildi.

6) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Raúl Sendic’in, Venezüelalı mevkidaşı Jorge Arreaza ile gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret ve enerji konularının görüşülmesi için bir gündem oluşturmak konusunda mutabık kalındı. Uruguay’ın Venezüela’d an ithal ettiği petrolün pirinç, süt ürünleri, kümes hayvanları ve diğer ürünlerin ihracatı mukabilinde ödenmesinin imkan dahilinde olduğu, böylelikle iki ülke arasında sürekli bir ticaret akışının sağlanabileceği ve Venezüela’nın yaşamakta olduğu rezerv sıkıntısının aşılabileceği belirtildi.

7) Dışişleri Bakan Yardımcısı José Luis Cancela, Mercosur’un AB ile serbest ticaret anlaşması imzalamaya ilişkin gelişme kaydedilmesini teminen azami gayret göstermesi gerektiğini beyan etti