Hindistan’ın Kandla ve Paradip Limanları çevresinde Akıllı Şehirler Kurulabilir

Hindistan’ın Kandla ve Paradip Limanları çevresinde Akıllı Şehirler Kurulabilir

By: Bülent Balyemez

Hindistan’ın Kandla ve Paradip Limanları çevresinde Akıllı Şehirler Kurulabilir

Hindistan Denizcilik Ulaştırma Bakanlığı Kandla ve Paradip limanları çevrasinde akıllı şehirlerin geliştirilmesi konusunda çalışmalara başlamıştır. Ayrıca devlet limanlarla ilgili sanayi ve limanların çevresinde rüzgar ve güneş enerji parklarının geliştirilmesini de planlamaktadır.

Resmi bir yetkili akıllı şehirlerin tam olarak henüz tanımı yapılırken, liman işletmelerine ait arazilerin geliştirilmesi çalışmalarına başlanacağını ifade etmiştir. Hindistan’daki büyük şehirler 265.000 dönüm (İngiliz dönümü) alana sahip olup, bu alanın 220.000’ini sadece Kandla Limanına aittir. 2014 Ocak ayında devlet 12 büyük limana ait olan 265.000 dönüm alanın politika anahatlarını onaylamıştır. 12  büyük liman gelir elde edeceği planları için zemin hazırlığı yapmaktadır. Politikalar Kandla, Mumbai ve Kolkata limanları hariç bütün araziler için uygulanabilir hale getirilmiştir. Kandla Liman İşletmesi Başkanı Ravi Parmar Deniz Nakliyat Bakanlığı’ndan henüz herhangi bir talimat alınmadığı halde kendilerinin akıllı şehir projelerinin yürütülmesi ve planlanması için danışmanlık alınması sürecinin önceden başlatıldığını ifade etmiştir.

Denizcilik Ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari kabinenin son zamanlarda onayladığı Sagarmala projesinin bir parçası olarak bütün limanlarda bir akıllı şehrin inşa edilmesinin planlandığını söylemiştir. Bu çalışmanın bir parçası olarak da devletin Kıyı Ekonomik Bölgeleri olarak isimlendirdiği ve bütün kıyıları içine alan perspektif planlarının 6 ay içinde hazırlanacağını da belirtmiştir. Proje aynı zamanda sanayi koridorları, özel nakliyat koridorları, ulusal karayolu geliştirme programı, sanayi kümelenmeleri ve özel ekonomik bölgelerle entegre edilebilecektir. Başbakan Narendra Modia büyük şehirlerin uydu merkezleri olarak ve orta büyüklükteki şehirlerin modernize edilmesiyle 100 adet akıllı şehrin kurulmasını hedeflediklerini belirtmektedir. Şu anda kent nüfusu toplam nüfusun % 31’ini oluşturmasına karşın GSMH’nın % 60’d an fazla bir kısmını karşılamaktadır. Artan şehirleşme ihtiyacını karşılamak için devlet akıllı şehirleri geliştirmeyi arzu etmektedir.

Kaynak: The Economic Times