Çinlilerin Japon Malı Hayranlığı

Çinlilerin Japon Malı Hayranlığı

By: Bülent Balyemez

Japonya Haberleri
Çinlilerin Japon Malı Hayranlığı

Tokyo- Japonya ile Çin arasında son yıllarda gerginleşen ilişkilere, artan güvensizliğe ve insanlardaki hoşnutsuzluğun artmasına karşın, Japonya’ya gelen Çinli turist sayısında ve gelen Çinlilerin alışveriş çılgınlığında dikkate değer artış yaşanmaktadır.

Çin-Japon kuruluşları tarafından düzenli olarak ortaklaşa yapılan anketlerin 2014 yılına ait olanında Çinlilerin sadece %11,3’ünün Japonlara karşı olumlu bir bakış açısına sahip olduğunu, %57,3’ünün ise son yıllarda bakışlarının olumsuz yönde değiştiğini ifade ettiği sonucu çıkarken, 2014 yılında Japonya’ya gelen Çinli turist sayısında %83 oranında artış yaşanması, Çinlilerin Japon mallarına olan hayranlığına yormlanmaktadır.

2014 yılında 2,4 milyon Çinli Japonya’yı ziyaret ederken, Japonya’ya gelen Çinlilerin ortalama 2.000 USD harcadıkları tespit edilmektedir. Japonya’ya gelen Çinlilerin yoğun bir şekilde ve aynı üründen çok sayıda olmak üzere alışveriş yaparak ülkelerine götürdükleri Japon televizyon ve basınında yoğun şekilde yer almaktadır. Çin Yeni Yılı esnasında Japonya’yı ziyaret eden Çinli turistlere alışveriş esnasında Japon televizyonları, örneğin 8-10 tane pirinç pişirme makinası satın alan bir Çinli turiste neden bu kadar çok adet satın aldıklarınını sorduklarında Japon mallarının kalitesini gösterdiği görülmektedir. Ancak söz konusu malı etiketine bakıldığında üzerinde “made in china” yazıldığı görülünce, Çinli turistlerin Japon standartlarına güvendiklerini ifade ettikleri görülmektedir.